| Nokia 105 |
| General and Software |
|
| Form Factor | Candybar |
| Operating System | Series 30 |
| Physical Keyboard | Alphanumeric keypad |
| Announced | 25 February 2013 |
| Status Available | 2013, April |
| Additional Navigation Control | Navi key – Call key and end key -- power key |
| Java | Yes |
| Display |
|
| Size, diagonal | 1.4 inches – 35,56 mm |
| Display Resolution | 128 x 128 pixels |
| Generalized Pixel Density | 129 ppi |
| TFT LCD – 65M colors |
| Connectivity |
|
| WAN / Network 2G | GSM 900 / 1800 Mhz – Mini SIM |
| WAN / Network 3G | No |
| WAN / Data | No |
| 4G | No |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | No |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| GPS / Location Based Services | No |
| Charging connector proprietary |
| Camera |
|
| Camera Resolution (max) | No |
| Camera secundary | No |
| Media |
|
| Radio FM | Stereo FM radio |
| Processor and memory |
|
| Internal memory | 8MB |
| Memory Card Type | No |
| Memory Card Size Supported | No |
| Sensors |
|
| Accelerometer | No |
| Digital Compass | No |
| Proximity Sensor | No |
| Ambient Light Sensor | No |
| Notifications | Vibration, 32-polyphonic ringtones |
| Power |
|
| Battery Type | Standard Li-Ion 800 mAh (BL-5CB) |
| Talk time | Up to 12.5 hours |
| Stand-by time | Up to 842 hours (35 days) |
| Divers |
|
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Color | Black, Cyan |
| Phone Book | Up to 500 entries in total |
| Calendar | Yes |
| Notes | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calculator | Yes |
| Weight | 70 grams (2.47 oz) |
| Dimensions | 107 x 44.8 x 14.3 mm (4.21 x 1.76 x 0.56 in) |
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada