| Tech Specs: Nokia C2-01 | |
| General and Software | |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Series 40 |
| Announced | 22 November 2010 |
| Status Available | Q1 2011 |
| Browser & Internet | Opera mini browser, HTML, XHTML, WAP 2.0 |
| Adobe Flash Support | Adobe Flash Lite v3.0 |
| Java | Java MIDP 2.1 support |
| Display | |
| Size, diagonal | 2 inches |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| TFT 256K colors | |
| Connectivity | Global Roaming |
| WAN / Network 2G | Quad-band GSM 850/900/1800/1900 |
| WAN / Network 3G | WCDMA 900/1900/2100 // USA: WCDMA 850/1900/2100 |
| WAN / Data | GPRS MSC32, max. 100 kbit/s DL / max. 60kbit/s UL EDGE MSC32, max. 296 kbit/s DL / max. 177.6 kbit/s UL DTM MSC11 WCDMA max. 384 kbit/s DL / max. 384 kbit/s UL |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1 EDR wireless connectivity |
| USB | High-Speed USB 2.0, micro USB connector and charging + 2mm charguer connector |
| Audio/Video Output | No |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| Infrared port | No |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 3.2 megapixels |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Extended depth of focus (EDOF) |
| Camera Zoom (max) | Zoom up to 4x (digital) |
| Additional Camera Features | Fullscreen viewfinderr |
| Additional Camera Features | Image rotation (in the image editing mode or by changing the mode from portrait to landscape) Self-timer: picture is captured after 3, 5 or 10 seconds White balance and colour tone effect settings Upload photos via Flickr or Bluetooth |
| Media | |
| Media Formats | Recording formats: MPEG4, H.263, 3GPP |
| Streaming Format | Support for video streaming. Real-time streaming 3GPP streaming |
| Audio codecs | mp3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, WAV, MP4, AMR, MIDI |
| Video codecs | MPEG-4, H.263, H. 264, 3GPP |
| Video Recording Resolution (max) | QVGA (320 x 240 pixels) |
| Video Recording Frame Rate | 15 fps |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | RDS Stereo FM radio (87.5-108 Mhz) |
| Processor and memory | |
| RAM | 64MB |
| ROM | 128MB |
| Internal memory | Internal memory: 46 MB (plus 15 MB for phonebook) |
| Memory Card Type | MicroSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 16GB hot swappable |
| Sensors | |
| Notifications | Ringtones: mp3, AAC, eAAC+, eAAC+, WMA and 64-tone polyphonic, Video ringtones |
| Power | |
| Battery Type | BL-5C 1020 mAh Li-Ion battery |
| Talk time | GSM (2G) up to 8 h. 45 mins. - WCDMA (3G) up to 4 h. 30 mins. |
| Stand-by | GSM (2G) up to 430 h. - WCDMA (3G) up to 450 h. |
| Divers | |
| Messaging | Easy-to-use email client: Nokia Messaging Service 2.0 Unified MMS/SMS editor Instant messaging through Ovi Chat |
| Games | Brain Champion, Block'd, City Bloxx, Diamond Rush, Bounce, Snake III, Sudoku |
| Color | Black, Warm Silver |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calculator | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 89 grams (3.14 oz), ( Volumen: 65 cc) |
| Dimensions | 109.8 x 46.9 x 15.3 mm (4.32 x 1.85 x 0.6 in) |
| Access to Facebook, MySpace, YouTube and other online social networks | |
| Firmware update over the air (FOTA) | |
| Package contents | |
| Nokia C2-01 | |
| Nokia Battery BL-5C | |
| Nokia Compact Charger AC-3 | |
| Nokia Stereo Headset WH-102 | |
| User guide | |
12 de febrer del 2011
Nokia C2-01
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada