| Tech Specs Nokia E72 | |
| General and Software | |
| Operating System (earliest) | S60 3rd Edition Feature Pack 2 (S60 3.2.3) Symbian OS version 9.3 |
| Physical Keyboard | QWERTY keyboard |
| Announced | 15 June 2009 |
| Status Available | 3 November 2009 |
| Browser & Internet | WAP 2.0, HTML, XHTML, MP, WML, CSS |
| Adobe Flash Support | Flash Lite 3.0 |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.36 inches |
| Display Resolution | QVGA, 320 x 240 pixels |
| TFT, 16.7M colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | Quad-band EGSM 850/900/1800/1900 |
| WAN / Network 3G | E72-1 WCDMA 900/2100 HSDPA E72-2 WCDMA 850/1900 HSDPA E72-3 WCDMA 850/2100 HSDPA |
| WAN / Data | GPRS class A, multislot class 32, maximum speed 107/64.2 kbps (DL/UL) EGSM class A, multislot class 32, maximum speed 384/128 kbps (DL/UL) WCDMA 850/1900/2100, WCDMA 900/1900/2100 HSDPA maximum speed: 10.2 Mbps HSUPA maximum speed: 2 Mbps |
| Wireless LAN | 802.11 b/g // Nokia VoIP 3.0 |
| Bluetooth | Bluetooth version 2.0 with A2DP, EDR |
| USB | Micro-USB connector which supports charging. High-Speed USB 2.0 |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm audio connector |
| Location Based Services | Integrated GPS, A-GPS receivers, Compass, Nokia Maps 3.0 |
| Camera | |
| Camera Resolution | 5 megapixels (2592 x 1944 pixels) Carl Zeiss optics |
| Camera secundary | VGA, 0.3 megapixels |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | LED |
| Camera Zoom | Main camera: up to 5x digital image zoom Main camera: up to 10 x digital video zoom Front camera: up to 2 x digital video zoom |
| CMOS sensor Focal length: 4.7 mm Focus range: 10 cm to infinity | |
| Flash modes: Automatic, On, Off, Red-eye reduction Flash operating range: 1 m Automatic, sunny, cloudy, incandescent, fluorescent Automatic, Manual exposure compensation +2,0 ~ -2,0 Capture modes: Still capture mode, video mode, panorama mode and sequence mode Scene modes: Auto, user defined, close-up, portrait, landscape, sport, night mode (w/o flash), night portrait Colour tone modes: Normal, sepia, black & white, vivid, negative Light sensitivity modes: Automatic, low, medium, high Show viewfinder grid Still image editor | |
| Media | |
| Audio player | AAC, AAC+, eAAC+, MP3, AMR-NB, WMA |
| Video player | MPEG-4, H.263, H.264, 3GP, MP4, 3GPP |
| Video Playback Resolution | VGA: 640 x 480 // QVGA: 320 x 240 // QCIF: 176 x 144 |
| Video Playback Frame Rate | 15 fps |
| Radio FM | Stereo FM radio (87.5-108 MHz/76-90 MHz), RDS |
| Processor and memory | |
| Processor | ARM 11 |
| Processor Clock Speed | 600 MHz |
| RAM | 128MB |
| ROM | 512MB |
| Internal memory | 250MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | 16GB (4GB included) |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, Video ringtones, MP3, polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | BP-4L 1500 mAh Li-Ion standard battery |
| Talk time | GSM 9.2 h // WCDMA 6 h // VoIP 13 h 42 min Video playback time (maximum): 13 h 6 min Video recording time (maximum): 6 h 24 min Video call time (maximum): 4 h Music playback time (maximum): 41 h |
| Stand-by | GSM 792 h // WCDMA 868 h // WLAN 110 h |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, Email (IMAP, POP, SMTP) Instant Messaging |
| Games | Yes, downloadable, ncluded games, Block Cascade, Top Hits Solitaire Collection |
| Color | Amethyst Violet, Zodium Black, Metal Grey, Topaz Brown, Zircon White |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 128 grams, 65 cc |
| Dimensions | 114 x 58.3 x 10.1 mm |
| FOTA (Firmware update Over The Air) | |
| Package contents | |
| Nokia E72 Nokia Battery BP-4L Nokia High Efficiency Charger AC-8 Nokia 4 GB microSDHC Card MU-41 Nokia MicroUSB data cable CA-101D Nokia Stereo Headset WH-205 Pouch and strap User guide Eseries Experiences leaflet | |
26 d’abril del 2011
Nokia E72
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...



Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada