| Especificacions Nokia X3-02 Touch and Type | |
| General and Software | |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Symbian Series 40 6th edition |
| Physical Keyboard | Touch screen with keypad |
| Announced | 2010, August |
| Status Available | 2010, November |
| Additional Navigation Control | Touch screen with keypad Keys and input methods: Call and end keys Dedicated messaging key Dedicated music key |
| Browser & Internet | WAP 2.0/xHTML, HTML Full web browsing of real web pages Included Opera Mini browser optimises web page reading for mobile devices |
| Adobe Flash Support | Included Opera Mini browser optimises web page reading for mobile devices |
| Java | Java MIDP 2.1 support |
| Display | |
| Size, diagonal | 2,4 inches |
| Display Resolution | QVGA 240 x 320 pixels |
| TFT, 262K colors, touch screen, resistive | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | Quad band GSM 850/900/1800/1900 Automatic switching between GSM bands |
| WAN / Network 3G | WCDMA: 850/900/1900/2100 |
| WAN / Data | GPRS class B, multislot class 33, maximum speed 107 kbps downlink/85.7 kbps uplink EGPRS class B, multislot class 33, maximum speed 296 kpbs downlink/236.8 kbps uplink HSDPA category 9, maximum speed up to 10.2 Mbps HSUPA category 5, maximum speed up to 2 Mbps Capability to serve as data modem |
| Wireless LAN | IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth version 2.1 with Enhanced Data Rate Stereo Bluetooth Headset support |
| USB | High-Speed micro USB 2.0 connectivity |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm AV connector 2 mm charger connector |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 5 megapixel camera (2592 x 1944 pixels) |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Full focus |
| Camera Zoom (max) | Zoom up to 4x (digital) |
| Fullscreen viewfinder | |
| Media | |
| Streaming Format | Support for download, streaming and progressive download |
| Audio codecs | MP3, AAC, eAAC, eAAC+ and WMA |
| Video codecs | MPEG-4, H.263, H.264, 3GP Video file format: 3GP |
| Video Recording Resolution | Video capture in QVGA at up to 30 fps and VGA at up to 15 fps Video clip length: dependent on available free memory Settings for white balance and colour tone effect Zoom up to 4x digital |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Stereo FM radio (87.5-108 MHz/76-90 MHz) Download radio settings from station directory |
| Support for .nfl (FlashLite content) video | |
| Processor and memory | |
| RAM | 64MB |
| ROM | 128MB |
| Internal memory | 50MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | 16GB |
| Sensors | |
| Notifications | Vibration, Ringtones: mp3, AAC, eAAC, eAAC+, WMA Video ringtones |
| Power | |
| Battery Type | BL-4S 860 mAh Li-Ion battery |
| Talk time | GSM (2G) up to 300 minutes Music playback time: up to 25 hours Video playback time: up to 6.8 hours |
| Stand-by | GSM (2G) up to 430 hours |
| Divers | |
| Messaging | Easy-to-use email client: Nokia Messaging Service 3.0 Unified MMS/SMS editor Instant messaging through Ovi Chat Nokia Xpress audio messaging Flash messaging |
| Games | Included games: Guitar Hero 5, Hip Hop Tournament, Climate Mission, Memorize Use the touch interface to play games Download more games from Ovi Store |
| Color | Petrol blue, White silver, Pink, Dark metal, Lilac |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Calculator | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 78 grams, 45.2 cc |
| Dimensions | 106.2 x 48.4 x 9.6 mm |
| Firmware update over the air (FOTA) | |
| VoIP | |
| Package contents | |
| Nokia X3-02 Nokia Battery BL-4S Nokia Compact Charger AC-8 Nokia Stereo Headset WH-102 User guide | |
17 d’abril del 2011
Nokia X3-02 Touch and Type
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...



Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada