| Tech Specs Nokia 6760 slide | |
| General and Software | |
| Form Factor | Side Slider |
| Operating System (earliest) | S60 3rd Editions, Feature Pack 2 Symbian OS version 9.3 |
| Physical Keyboard | Full keyboard QWERTY |
| Announced | 13 July 2009 |
| Status Available | 24 November 2009 |
| Additional Navigation Control | Full keyboard // Internet key // Message key // S60 menu key // Camera key // Volume/Zoom keys // Voice commands |
| Browser & Internet | Opera 8 browser |
| Adobe Flash Support | Flash Lite 2.0 |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.4 inches |
| Generalized Pixel Density | 240 x 320 pixels |
| TFT, 16M colors. Active matrix technology. Auto-rotational display | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | Quad-band EGSM 850/900/1800/ 1900 |
| WAN / Network 3G | Dual-band WCDMA/HSDPA 900/2100 |
| WAN / Data | CSD HSCSD, maximum speed 43.2 kbps GPRS class A, multislot class 32, maximum speed 107/64.2 kbps (DL/UL) EDGE class B, multislot class 32, maximum speed 296/177.6 kbps (DL/UL) WCDMA 1900/850, maximum speed PS 384/384 kbps (UL/DL), CS 64 kbps HSDPA 1900/850, maximum speed PS 384 kbps UL/ 3.6 Mbps (DL), CS 64 kbps TCP/IP support Capability to serve as data modem |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | v2.0 with A2DP |
| USB | Micro USB with mass storage class support, USB 2.0 |
| Audio jack 3,5 mm | No, 2.5 mm AV connector |
| Location Based Services | Integrated A-GPS // Ovi Maps application |
| Camera | |
| Camera Resolution | 3.2 megapixels |
| Camera secundary | Yes |
| Camera Focus | Full Focus |
| Camera Zoom | 4x digital |
| Image Capture Formats | JPEG |
| White balance modes: automatic, sunny, incandescent, fluorescent Capture modes: still, sequence, self-timer, video Colour tone modes: normal, sepia, black & white, negative Full-screen viewfinder Active toolbar Dedicated camera key Landscape and portrait orientation Photo editor on device | |
| Media | |
| Audio player | File formats: AAC, AAC+ v1, AAC+ v2, AMR-WB, WAV, MP3, WMA 9, RealAudio10, AMR, FR, EFR, AMR |
| Video player | File formats: MP4, 3GP, RealVideo 10, WMV 9, MPEG4; codecs: H.263, H.264 |
| Video Recording Resolution | 320 x 240 pixels (CIF) |
| Video Recording Frame Rate | 15 fps |
| Speakerphone | Stereo |
| Radio FM | Yes |
| 3D sound effect stereo speakers | |
| Processor and memory | |
| Processor | ARM 11 |
| Processor Clock Speed | 434 MHz |
| RAM | 128MB |
| ROM | 256MB |
| Internal memory | 16MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | 8GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes, CMOS sensor |
| Notifications | Vibration, MP3, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | BP-4L 1500 mAh Li-Polymer battery |
| Talk time | GSM up to 5 h // WCDMA up to 4 h Browsing time with packet data (maximum): Up to 7 hrs Video playback time (maximum): Up to 7 hrs Video recording time (maximum): Up to 5 hrs Music playback time up to 17 h Gaming time (maximum): Up to 9 hrs |
| Stand-by | GSM up to 500 h // WCDMA up to 500 h |
| Divers | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email (IMAP, POP, SMTP), Exchange |
| Games | Included games: Asphalt 4, Marble Cannon Portrait and landscape view gaming |
| Color | Black, Red, White |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Weight | 124.3 grams, 18.5 cc |
| Dimensions | 97.6 x 58 x 15.6 mm |
| Automatic switching between GSM bands UPnP support MTP (Mobile Transfer Protocol) support Support for local and remote SyncML synchronisation FOTA (Firmware update Over The Air) | |
| Package contents | |
| Nokia 6760 slide Nokia High Efficiency Charger (AC-8) Nokia Battery (BP-4L) Nokia Stereo Headset (WH-101) Nokia 2 GB microSD Card (MU-37) Nokia Connectivity Cable (CA-101D) | |
29 d’abril del 2011
Nokia 6760 slide
Etiquetas de comentarios
Nokia,
Sideslider,
Symbian
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada