| Tech Specs Nokia 5730 XpressMusic | |
| General and Software | |
| Form Factor | Side Slider |
| Operating System (earliest) | Series60 3rd Edition, Feature Pack 2 Symbian OS version 9.3 |
| Physical Keyboard | Full QWERTY and numeric keypad |
| Announced | 11 March 2009 |
| Status Available | 29 June 2009 |
| Additional Navigation Control | Full keyboard // Numeric keypad // Volume key Dedicated Music keys (play/pause, forward, rewind) Dedicated camera key // Dedicated gaming keys Voice commands supported Full keyboard for fast and easy messaging |
| Browser & Internet | Web Browser, WAP 2.0, HTML, XHTML |
| Adobe Flash Support | Flash Lite 3.0 |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.4 inches |
| Display Resolution | QVGA, 320 x 240 pixels |
| TFT, 16M colors, 3D engine | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | Quad-band GSM 850/900/1800/1900 |
| WAN / Network 3G | WCDMA 900/1900/2100 |
| WAN / Data | GSM CS data 9.6/14.4/HSCSD MSC6 HSCSD GSM GPRS data class 32 GSM EGPRS data class 32 EGPRS (EDGE) class B WCDMA HSDPA: maximum speed 3.6 Mbps |
| Wireless LAN | IEEE802.11 b/g with UPnP support (3G version only) TCP/IP support |
| Bluetooth | Bluetooth version 2.0 (A2DP & AVRCP) |
| USB | USB 2.0 High Speed through micro USB connector with charging |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm Nokia AV connector 2 mm charger plug |
| Location Based Services | Nntegrated A-GPS Nokia Maps 2.0 |
| Camera | |
| Camera Resolution | 3.2 megapixels |
| Camera secundary | VGA |
| Camera Focus | Autofocus, Carl Zeiss optics, Tessar 2.8/3.7 |
| Camera Flash | LED |
| Camera Zoom | 8x digital |
| 3.7 mm (main camera) 1.10 mm (35 mm equivalent) secondary camera 10 cm to infinity (main camera) 0.2 m to infinity (secondary camera) Close-Up option (10 - 60 cm) LED Flash Flash modes: Auto, Off, Forced, Anti red-eye Operating range of Flash LED: approximately 1 m (~40 Lux) White Balance: Automatic or adjustable (Sunny, Cloudy, Incandescent, Fluorescent) Exposure: Automatic, Centre weighted AE Capture Modes: Still capture mode, Video mode and Sequence mode Scene modes: automatic, user defrine, close-up, portrait, landscape, sports, night, night prortrate Colour modes: Normal, Sepia, Vivid, Negative, Grayscale (Black & White) Full-screen viewfinder | |
| Media | |
| Audio player | MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, WAV, RA |
| Video player | MPEG4, H.263, 3GPP, RealVideo 7-8-9-10 |
| Video Recording Resolution | 640x480 (VGA) TV high quality – VGA; 15 fps; .mp4 Email normal quality – QVGA; 15fps; .mp4 Sharing quality – QCIF; 15 fps; .3GP |
| Video Recording Frame Rate | 30 fps |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Stereo FM radio with RDS |
| Processor and memory | |
| Processor | ARM 11 |
| Processor Clock Speed | 369 MHz |
| RAM | 128MB |
| ROM | 256MB |
| Internal memory | 100MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | 16GB (8included) with hot swap |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, Video ringtones, MP3, MID, AAC, eAAC, eAAC+, WMA |
| Power | |
| Battery Type | Nokia BL-4U 1000 mAh Li-Ion battery |
| Talk time | GSM up to 8.3 h // WCDMA up to 4.2 h WLAN up to 7.8 h // VoIP up to 7.8 h Web browsing time (maximum): 6.5 h (3G) Video playback time (maximum): 5.8 h (QVGA, MPEG4, 15fps) Video recording time (maximum): 2.7 h (VGA, 15fps) Video call time (maximum): 2.3 h Music playback up to 25h |
| Stand-by | GSM up to 360 h // WCDMA up to 400 h |
| Divers | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email (IMAP4, POP3, SMTP) |
| Games | Yes, 11 games and downloadable, N-Cage |
| Color | Black Red, Black Monochrome, Grey Blue, Black Pink |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 135 grams, 82 cc |
| Dimensions | 112 x 51 (open keyboard: 80) x 15.4 mm |
| Home Media via UPnP MTP (Mobile Transfer Protocol) support S60 Basic Printing Profile supports Bluetooth connectivity SyncML for local & remote synchronization Automatic switching between GSM bands Flight mode and SIM-less operation | |
| Voice commands supported FOTA (Firmware update Over The Air) | |
| Package contents | |
| Nokia 5730 XpressMusic Battery BL-4U (1000mAh) Wired stereo headset (HS-83) and remote control plug AD-54 with music controls Micro USB cable CA-101D 8 GB MicroSD memory card (inside phone) Travel Charger AC-8 Short User Guide Mini DVD | |
27 d’abril del 2011
Nokia 5730 XpressMusic
Etiquetas de comentarios
Nokia,
Sideslider,
Symbian
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...





Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada