| Tech Specs: iPhone 4S | |
| General and Software | |
| 16GB: $199 – 32GB: $299 – 64GB: $399 (USA – 2 year contract) | |
| Other names or variations | Candybar |
| Operating System (earliest) | iOS 5 |
| Physical Keyboard | No – Virtual QWERTY keyboard |
| Announced | 4 October 2011 |
| Status Available | 14 October 2011 08:00 in USA Pre-order online beginning October 7 |
| Additional Navigation Control | Side keys: on/off – ring/silent – volume up/down – home |
| Browser & Internet | HTML – Safari |
| Adobe Flash Support | No |
| Java | No |
| Display | |
| Size, diagonal | 3.5 inches – 89 mm |
| Display Resolution | 960 x 640 pixels |
| Generalized Pixel Density | 326 ppi |
| LED backlit IPS TFT LCD – Touchscreen – Capacitive – 16M colors 800:1 contrast ratio (typical) 500 cd/m2 max brightness (typical) Fingerprint-resistant oleophobic coating on front and back | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA 800 / 1900 MHz |
| WAN / Network 3G | UMTS / HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| WAN / Data | GPRS / EDGE – HSDPA 14.4 Mbps / HSUPA 5.76 Mbps CDMA2000 EV-DO Rev. A |
| Wireless LAN | 802.11b/g/n Wi-Fi (802.11n 2.4GHz only) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 wireless technology |
| USB | USB 2.0 – Charging connector |
| Audio/Video Output | |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| Infrared port | n |
| GPS / Location Based Services | Assisted A-GPS |
| Connectors: 30-pin dock connector – 3.5 mm audio jack – microphone – buit-in speaker | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 8 megapixels |
| Camera secundary | VGA, photos and video at up to 30 fps |
| Camera Focus | Autofocus – Tap to focus |
| Camera Flash | LED |
| Additional Camera Features | Face detection – Video stabilization – Geotagging |
| Media | |
| Music Player | Frequency response: 20Hz to 20,000Hz AAC, HE-AAC, MP3, MP3 VBR, Apple Lossless, AIFF, WAV |
| Video Player | MPEG4, H.264, Motion JPG, MOV |
| Video Recording | 1080p HD |
| Video Recording Frame Rate | 30 fps |
| Video Playback Frame Rate | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | No |
| Voice Recording | Yes |
| Processor and memory | |
| Processor / SoC | Apple A5 chipset – Dual core |
| Internal memory | 16GB – 32GB – 64GB |
| Sensors | |
| Accelerometer (autorotate) | Yes |
| Digital Compass – Magnetometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Power | |
| Battery Type | Rechargeable lithium-ion battery |
| Talk time | 2G up to 14 hours – 3G up to 8 hours |
| Stand-by time | Up to 200 hours Internet use: up to 6 hours on 3G – up to 9 hours on Wi-Fi |
| Video playback: up to 10 hours Audio playback: up to 40 hours | |
| Divers | |
| Messaging | Email – IM – Push Email |
| Games | Yes |
| Color | Black, White |
| Yes | |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 140 grams (4.9 oz) |
| Dimensions | 115.2 x 58.6 x 9.3 mm (4.5 x 2.31 x 0.37 in) |
| Computer synchronization – OTA synchronization | |
| Siri natural language commands and dictation | |
| iCloud – Google Maps – T | |
4 d’octubre del 2011
Apple iPhone 4S, especificaciones
Etiquetas de comentarios
Apple,
iOS (Apple),
iPhone
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada