| Tech Specs – Samsung Galaxy S III – Sprint – SPH-L710 | |
| General and Software | |
| Codes / Prices | 16GB: $199.99 (2-year) – $549.99 (Regular price) 32GB: $249.99 (2-year) – $599.99 (Regular price) |
| Countries | Sprint USA |
| Series | Samsung Galaxy |
| Other names or variations | Samsung Galaxy S III - Samsung Galaxy S3 – Samsung i9300 – Samsung GT–i9300 Samsung Galaxy S III (AT&T) SGH-I747 Samsung Galaxy S III (U.S. Cellular) SCH-R530 Samsung Galaxy S III (Verizon Wireless) SCH-I535 Samsung Galaxy S III (T-Mobile) SGH-T999 Samsung Galaxy S III (Sprint) SPH-L710 |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System | Android 4.0 Ice Cream Sandwich – Touchwiz 4,0 |
| Operating System (download) | Android 4.1 Jelly Bean (Waiting update) |
| Physical Keyboard | No, virtual QWERTY |
| Announced | 4 June 2012 |
| Status Available | 2012 June |
| Browser & Internet | Android browser – HTML, XHTML – HTML5, CSS |
| Adobe Flash Support | Yes |
| Java | MIDP |
| Display | |
| Size, diagonal | 4.8 inches - 121.92 mm |
| Display Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Generalized Pixel Density | 306 ppi |
| HD Super AMOLED - Touchscreen – Capacitive – 16M colors - Corning Gorilla Glass | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| WAN / Network 3G | UMTS 850 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| WAN / Data | GPRS / EDGE – HSPA+ / LTE |
| 4G | 4G LTE |
| Wireless LAN | WiFi a/b/g/n, WiFi HT40 - WiFi Direct - Wi-Fi hotspot – Tethering – DLNA – AllShare Play |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 – A2DP – EDR |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, HID, HFP, PBAP, HSP, OPP, SPP |
| USB | MicroUSB 2.0 + HS – Mass storage – Charging connector – MHL |
| Audio/Video Output | HDMI (via MHL/USB) |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| GPS / Location Based Services | GPS – GLONASS |
| NFC (Near Field Communication) | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | Rear: 8 megapixeles – 3264 x 2448 pixels – f2.4 |
| Camera secundary | Front: 1.9 megapixel camera, HD recording 720p@30fps with Zero Shutter Lag, BSI |
| Camera Focus | Autofocus |
| Camera Flash | Flash LED |
| Camera Zoom | Zoom digital 4x |
| Additional Camera Features | S Beam, Buddy photo share, Share shot AllShare Play, AllShare Cast Smart stay, Social tag, Group tag, Face zoom, Face slide show |
| Zero Shutter Lag, BSI (Back-illuminated sensor) | |
| Media | |
| Audio Player | 3GP, AAC, AAC+, eAAC+, M4A, MIDI, MMF, MP3, PMD, QCP, WAV, WMA |
| Video Player | 3GPP, H.263, H.264, MPEG4, WMV |
| Video Recording | 1080p HD – 1.920 x 1.080 pixels – 30 fps |
| Video Playback | 1080p HD – 1.920 x 1.080 pixels – 30 fps |
| Speakerphone | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Radio FM Stereo + RDS |
| Voice Recording | S-Voice natural language commands and dictation Voice dialing – Voice commands – Voice recording |
| Music Hub | |
| Processor and memory | |
| Processor / SoC | Chipset Qualcomm Snapdragon MSM8960 – 28 nm + ARMv7 – CPU 1.5/1.7 GHz Dual core Krait – L2: 1MB - GPU Adreno 225 - Dual-channel 500 MHz LPDDR2 – 2012 |
| Processor Clock Speed | 1.5 GHz |
| RAM | 2GB – Dual channel – DDR2 500 MHz |
| ROM | 16GB – 32GB (actual formatted capacity is less) |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 64GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Digital Compass | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Power | |
| Battery Type | Standard battery, Li-ion 2100 mAh |
| Talk time | 8 hours |
| Stand-by time | 3G up to 300 hours (12.5 days) – 4G up to 200 hours (8.3 days) |
| Divers | |
| Messaging | MMS, SMS – Email (IMAP4, POP3, SMTP) - IM (ChatON, G-talk) – Push Email |
| Games | Yes, downloadable - AllShare Play – Games Hub |
| Color | Pebble blue, Marble white |
| Phone Book | Yes |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Document Viewer | Yes – Microsoft Office-compatible |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 133 grams (4.7 oz) |
| Dimensions | 136.6 x 70.6 x 8.6 mm (5.38 x 2.78 x 0.34 in) |
| Computer synchronization - OTA synchronization – Samsung Kies 2.0 – Kies Air – Samsung Apps – Google Play | |
| Features: TouchWiz; Smart Unlock; Accelerometer; Motion Gestures; Smart Stay; S Voice; S Suggest; Kies Air; Pop Up Play; Share Shot; AllShare Play. Downloadable Content; Animated Wallpapers; Samsung Widget Gallery; Samsung Media Hub; Google Play Books; Music and Movies; Google Talk; Flipboard. | |
| Full suite Google mobile services | |
1 de setembre del 2012
Specs: Samsung Galaxy S III – Sprint – SPH-L710
Etiquetas de comentarios
4G-LTE,
Android,
Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
Android 4.1 Jelly Bean,
Galaxy,
HSDPA,
HSPA,
HSPA+,
HSUPA,
Samsung,
Sprint,
UMTS,
USA
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada