| Tech Specs: Motorola DROID RAZR HD – XT926 - Verizon Wireless | |
| General and Software | |
| Codes / Prices | $599.99 – 2 Year contract: $199.99 |
| Countries | USA – Verizon Wireless |
| Series | Motorola RAZR |
| Other names or variations | Motorola RAZR M - Motorola RAZR HD - Motorola RAZR MAXX HD Verizon Wireless: Motorola DROID RAZR M - Motorola DROID RAZR HD - Motorola DROID RAZR MAXX HD Also known as Motorola DROID Fighter – Motorola XT926 – Motorola DROID Vanquish |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System | Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich |
| Operating System (download) | Android 4.1 Jelly Bean – Upgradeable |
| Physical Keyboard | No – Virtual QWERTY keyboard – Multi-touch, Swype, Google voice typing |
| Announced | 5 September 2012 |
| Status Available | 2012, October |
| Browser & Internet | Pre-installed Google Chrome for Android – HTML, HTML5 |
| Adobe Flash Support | Adobe Flash Player |
| Java | MIDP |
| Display | |
| Size, diagonal | 4.7 inches – 119.38 mm |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Generalized Pixel Density | 312 ppi |
| Super AMOLED – Touchscreen – Capacitive – 16M colors – Corning Gorilla Glass – Splash guard protection | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | CDMA 800 / 1900 MHz GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 Mhz – Mini-SIM |
| WAN / Network 3G | UMTS / HSPA+: 850 / 900 / 1900 / 2100 Mhz |
| WAN / Data | CDMA2000 EVDO Rev A GPRS / EDGE (Class 12) – HSDPA 21.1 Mbps (Cat 14), HSUPA 5.76 Mbps |
| WAN / Netwok 4G | LTE 700 MHz Class 13 – HSPA+ |
| Wireless LAN | 802.11a / b / g / n (5GHz) – Dual band – 3G/4G Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth Smart Ready; Stereo Bluetooth Class 1, Version 4.0 LE + EDR + A2DP |
| Bluetooth Profiles | HSP, HFP, SPP, DUN, A2DP, AVRCP1.3, OBEX, OPP, FTP, BPP, PBAP, HID, PAN |
| USB | microUSB v2.0 – (High speed 480 Mbps max) – Mass storage – Charging connector |
| Audio/Video Output | HDMI connector for TV-out |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| GPS / Location Based Services | aGPS (assisted), AGPS (autonomous), sGPS (simultaneous), Standalone GPS, eCompass, GLONASS |
| NFC – DLNA – Tethering – Computer Sync – Corporate Sync | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 8 megapixels (rear camera) 3264 x 2448 pixels |
| Camera secundary | 1.3 MP front facing web camera |
| Camera Focus | Autofocus |
| Camera Flash | Flash LED |
| Camera Zoom (max) | Digital zoom 4x |
| Additional Camera Features | Cropping, rotating, Geotagging, brightness, color, enhance, flip, sharpen, red eye removal, resizing, and effects |
| Media | |
| Audio Player | AAC, AAC+, AMR NB, AMR WB, eAAC+, MIDI, MP3, OGG, WMA v9, WMA v10 |
| Video Player | H.263, H.264, MPEG-4 |
| Video Recording | 1080p HD – 1920x1080 pixels – 30 fps – MPEG4, H.264 |
| Video Playback | 1080p HD – 1920x1080 pixels – 30 fps – MPEG4, H.263, H.264, VC-1, VP8 |
| Image file formats: JPEG, GIF, PNG, BMP | |
| Speakerphone | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | No – Internet Radio |
| Voice Recording | Voice dialing - Voice commands - Voice recording – Voice search – Voice actions |
| Wired stereo device effects: 3D Stereo, Home Theater, Live Stage, Custom | |
| Processor and memory | |
| Processor / SoC | Chipset Qualcomm Snapdragon MSM8960 – 28 nm + ARMv7 – CPU 1.5/1.7 GHz Dual core Krait – L2: 1MB - GPU Adreno 225 - Dual-channel 500 MHz LPDDR2 – 2012 |
| Processor Clock Speed | 1.5 GHz |
| RAM | 1GB – Dual chanel LPDDR2 – 500 MHz |
| Internal memory | 16GB – 12GB available user space |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Digital Compass | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, Polyphonic, WAV |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion Polymer 2530 mAh - (embedded) |
| Talk time | Up to 8 / 24 hours |
| Stand-by time | Up to 286 hours (11.9 days) |
| Divers | |
| Messaging | MMS, SMS, Email (Corporate Sync, Google Mail, Motorola-Proprietary, POP3/IMAP embedded, Push Email, Yahoo Mail) IM (GTalk), Microsoft Exchange - Standard voice mail, Visual Voice Mail |
| Games | Yes |
| Color | Black, White |
| Phone Book | Yes |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Document Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 146 grams (5.15 oz) |
| Dimensions | 131.9 x 67.9 x 8.4 mm (5.19 x 2.67 x 0.33 in) |
| Caller ID: Ringer ID, Picture ID, On main display – Call Waiting – Conference calling, grup call – Mute call Advanced noise reduction technology | |
| Android platform – Social networking integration | |
| Materials and finish: Aluminum frame (diamond cut spin on black model), Made with Dupont KEVLAR fiber and scratch-resistant Corning Gorilla Glass, glass camera lens | |
| BUSINESS READY: Security features like remote wipe, PIN lock and data encryption, plus a full suite of enterprise document and calendar functions make DROID RAZR HD a great Business Ready smartphone. | |
| Wallpapers: Preloaded and downloadable | |
| SNS integration | |
| Package contents | |
| Motorola DROID RAZR HD with preinstalled 3FF SIM | |
| Wall/USB Charger | |
| Quick Start Guide | |
| Global Support Kit | |
| Product Safety & Warranty Brochure | |
4 de desembre del 2012
Specs: Motorola DROID RAZR HD – XT926 - Verizon Wireless
Etiquetas de comentarios
4G-LTE,
Android,
Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
Android 4.1 Jelly Bean,
CDMA,
CDMA2000,
DROID,
EDGE,
GPRS,
GSM,
HSDPA,
HSPA+,
HSUPA,
Motorola,
Motorola RAZR,
RAZR,
UMTS,
USA,
Verizon Wireless,
WCDMA
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada