| Tech Specs - Sony Xperia Z – C6603 | |
| General and Software | |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| Operating System (download) | Android 4.2 shortly after launch |
| Physical Keyboard | No - Onscreen virtual QWERTY keyboard |
| Announced | 7 January 2013 |
| Status Available | Q1 2013 |
| Browser & Internet | WebKit browser. Full Internet browser with support for standard protocols |
| Java | MIDP |
| Display | |
| Size, diagonal | 5 inches – 127 mm |
| Display Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generalized Pixel Density | 441 ppi |
| TFT – Touchscreen – Capacitive – 16,777,216 colour – Full HD Reality Display: HDR (High Dynamic Range) – Sony Mobile BRAVIA Engine 2 – IPX5/7 (Water-resistant) & IP5X (Dust-proof) – Screenshot capturing | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 Mhz – Micro-SIM |
| WAN / Network 3G | UMTS HSPA+ 850 (Band V), 900 (Band VIII), 2100 (Band I) Mhz |
| WAN / Data | GPRS / EDGE – HSDPA+ / HSUPA – LTE |
| WAN / Netwok 4G | 4G LTE 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 Mhz (Bands 1, 3, 5, 7, 8, 20) |
| Wireless LAN | Wi-Fi 802.11 b / g / n - hotspot – DLNA Certified (Digital Living Network Alliance) – Wi-Fi Hotspot – Tethering – Wi-Fi Miracast |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 wireless technology – A2DP (Advanced Audio Distribution) – EDR (Enhanced Data Rate) |
| USB | MicroUSB 2.0 – USB mass storage – Charging connector |
| Audio/Video Output | HDMI via MHL support – (via microUSB) |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm audio jack (CTIA) |
| GPS / Location Based Services | AGPS – GLONASS |
| NFC (Near Field Communication) Synchronisation via Exchange ActiveSync, Facebook, Google and SyncML | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 13.1 megapixels |
| Camera secundary | Front-facing camera 2 MP – 1080p video |
| Camera Focus | Autofocus |
| Camera Flash | Flash LED |
| Camera Zoom (max) | Digital zoom 16x |
| Additional Camera Features | Video stabiliser – Video light – Video calling - Sony’s Exmor R for mobile CMOS sensor – Smile detection – Send to web – Red-eye reduction – Image stabiliser – Geotagging – Face recognition – Face detection – Sweep panorama - Picture Effect – Quick Launch - Touch focus – Super Auto - HDR for both picture/film |
| Media | |
| Audio Player | MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WAV, WMA |
| Video Player | MPEG4, H.263, H.264, WMV |
| Video Recording | 1080p HD – 1920 x 1080 pixels |
| Video Playback | 1080p HD – 1920 x 1080 pixels |
| Speakerphone | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Stereo FM radio + RDS |
| Voice Recording | Voice dialing - Voice commands - Voice recording |
| Clear Audio+ - xLOUD Experience - TrackID music recognition - Album art – Surround Sound (VPT) - Dynamic normaliser – Play Now Service – Walkman Application – Video Streaming | |
| Processor and memory | |
| Processor / SoC | Chipset Qualcomm Snapdragon APQ8064 – S4 – 28 nm + ARMv7 – CPU 1.5 GHz Quad-core – L0: 4KB+4KB, L1: 16KB+16KB, L2: 2 MB – GPU Adreno 320 (QXGA/1080p) – Dual-channel 533 MHz (8.5 GB/sec) – 2012 – BT 4.0, 802.11 ac/a/b/g/n (2.4/5 GHz), (lacks cell modem) Modem: Qualcomm Gobi Modem – MDM9215M |
| Processor Clock Speed | 1.5 GHz asynchronous quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal memory | Flash memory: Up to 16GB |
| Memory Card Type | MicroSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Digital Compass | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, AAC, polyphonic (downloadables) |
| Power | |
| Battery Type | Battery STAMINA mode 2330 mAh minimum |
| Talk time | 2G: up to 11 hours – 3G: up to 14 hours |
| Stand-by time | 2G: up to 550 hours – 3G: up to 530 hours – 4G: up to 510 hours |
| Music listening time: up to 40 hours Video playback time: up to 5.5 hours | |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM (Google Talk), Email (IMAP, POP3, SMTP, Google Mail, Push Email), conversations. |
| Games | Yes, downloadable – Motion gaming – PlayStation Certified – 3D Game |
| Color | Black, White, Purple |
| Phone Book | Yes |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Document Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 146 grams (5.15 oz) |
| Dimensions | 139 x 71 x 7.9 mm (5.47 x 2.79 x 0.31 in) |
| Facebook application – Twitter – YouTube | |
| Full suite of Google mobile services | |
| Package contents | |
| Sony Xperia Z | |
| Embedded battery | |
| Sony MH-EX300AP headset | |
| Changer | |
| Cable microUSB | |
| User Manual | |
17 de gener del 2013
Specs: Sony Xperia Z C6603
Etiquetas de comentarios
4G-LTE,
C6603,
CES 2013,
EDGE,
GPRS,
GSM,
HSDPA,
HSPA,
HSPA+,
HSUPA,
Sony,
Sony Ericsson,
Sony Xperia,
UMTS,
Xperia Phones
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada