| Tech Specs: Samsung Galaxy S6 – SM-G920i | |
| General and Software | |
| Countries | Latin America |
| Series | Samsung Galaxy |
| Other names or variations | Codename: Samsung Zero F Samsung Galaxy S6 SM-G920F – Global Samsung Galaxy S6 SM-G920T – T-Mobile Samsung Galaxy S6 SM-G920P – Sprint Samsung Galaxy S6 SM-G920A – AT&T Samsung Galaxy S6 SM-G920V – Verizon Wireless Samsung Galaxy S6 SM-G920W8 – Bell, Canada Samsung Galaxy S6 SM-G920R4 – U.S. Cellular Samsung Galaxy S6 SM-G920I – LATAM Samsung Galaxy S6 SM-G920D – NTT Docomo – Japan Samsung Galaxy S6 SM-G920X – Chunghwa Telecom – Taiwan Samsung Galaxy S6 SM-G9208 – China Mobile Samsung Galaxy S6 Duos SM-G9200 – China Mobile Samsung Galaxy S6 Duos SM-G9209 – China Telecom Samsung Galaxy S6 Duos SM-G920FD – Asia |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System | Android 5.0.2 Lollipop – TouchWiz UI |
| Physical Keyboard | No, virtual QWERTY |
| Announced | 1 March 2015 |
| Browser & Internet | Android browser – HTML, XHTML – HTML5, CSS |
| Java | MIDP emulator |
| Display | |
| Size, diagonal | 5.1 inches – 130 mm |
| Display Resolution | Quad HD 2560 x 1440 pixels |
| Generalized Pixel Density | 577 ppi |
| Super AMOLED – RGB colour – Touchscreen – Capacitive – 16M colors – Corning Gorilla Glass 4 | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz – Nano SIM |
| WAN / Network 3G | UMTS 850 / 900 / 1700/2100 / 1900 / 2100 MHz |
| WAN / Data | GSM, GPRS, EDGE / UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ / LTE Cat.6 (300/50Mbps), LTE-A |
| 4G | LTE Band Band 2 (1900 MHz) / Band 4 (1700/2100 MHz) / Band 5 (850 MHz) / Band 12 (700 MHz) / Band 17 (700 MHz) / Band 26 (800 MHz) |
| Wireless LAN | WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), HT80 MIMO(2x2) 620Mbps, Dual-band, Wi-Fi Direct, Mobile hotspot – DLNA |
| Bluetooth | Bluetooth: v4.1, A2DP, LE, apt-X, ANT+ |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVCTP, AVDTP, AVRCP, BNEP, DID, GAP, GATT, GAVDP, HFP, HSP, HID, MAP, OPP, PAN, PBAP, SPP, SDP, SAP |
| USB | MicroUSB 2.0 + HS – Mass storage – Charging connector – MHL |
| Audio/Video Output | HDMI (via MHL/USB) |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| Infrared port | Yes |
| GPS / Location Based Services | Yes |
| NFC (Near Field Communication) | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | Rear: 16 megapixels – 2988 x 5312 pixels – f/1.9 |
| Camera secundary | Front: 5 megapixels – 1080p HD – 30 fps – Dual video |
| Camera Focus | Autofocus |
| Camera Flash | Flash LED |
| Camera Zoom | Yes |
| Additional Camera Features | Optical Image Stabilization – Quick Launch – Tracking AF – Auto Real-time HDR(Front & Rear) – Low Light Video(Front & Rear) – High Clear Zoom – IR Detect White Balance – Virtual Shot – Slow Motion – Fast Motion – Pro Mode – Selective Focus |
| Ultra Power Saving Mode – Download Booster – S Health 4.0 – Samsung Pay – Smart Manager | |
| Media | |
| Audio Player | Audio Codec: MP3, AMR-NB, AMR-WB, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, Vorbis, FLAC, OPUS Audio Format: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video Player | MP4,M4V,3GP,3G2,WMV,ASF,AVI,FLV,MKV,WEBM, VP9 |
| Video Recording | 3840 x 2160 pixels – 30 fps – MPEG4, H.264 1080p HD – 60 fps / 720p – 120 fps |
| Video Playback | 3840 x 2160 pixels – 30 fps – 1080p HD – 60 fps / 720p – 120 fps |
| Speakerphone | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Voice Recording | Voice dialing – Voice commands – Voice recording – S-Voice |
| Processor and memory | |
| Processor / SoC | SoC: Exynos 7 Octa 7420 – 8-core CPU: ARM Cortex-A57 + ARM Cortex-A53 , 64-bit Quad 2.1GHz + Quad 1.5Ghz, Octacore application processor GPU: Mali-T760 MP8 |
| Processor Clock Speed | 2.1 GHz + 1.5 GHz |
| RAM | 3GB – LPDDR4 – Dual-Channel 1600 MHz |
| Internal memory | 32GB / 64GB / 128GB, UFS 2.0 |
| Memory Card Type | No |
| Memory Card Size Supported | No |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Additional features | Gyroscope, Compass, Barometer, Fingerprint, Hall, HRM |
| Notifications | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Power | |
| Battery Type | Standard battery, Li-ion 2550 mAh – Non-removable |
| Wireless Charging: WPC1.1(4.6W Output) & PMA 1.0(4.2W) compatible – Fast charge: 10mins = 4hr use | |
| Divers | |
| Messaging | MMS, SMS – Email (IMAP4, POP3, SMTP) - IM (ChatON, G-talk) – Push Email |
| Games | Yes |
| Color | Black Sapphire, Blue Topaz, White Pearl, Gold Platinum |
| Phone Book | Yes |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Document Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 138 grams (4.87 oz) |
| Dimensions | 143.4 x 70.1 x (6.8 to 8.6) mm (5.65 x 2.78 x (0.27 to 0,34) in) |
| Computer synchronization – OTA synchronization – Miracast – Tethering | |
| Microsoft Apps (OneDrive 115GB for 2 years, OneNote) | |
| Sound Alive+ – Themes – Quick Connect – Private Mode – S Finder, S Voice | |
| Google Mobile Services: Chrome, Drive, Photos, Gmail, Google, Google+, Google Settings, Hangouts, Maps, Play Books, Play Games, Play Newsstand, Play Movie & TV, Play Music, Play Store, Voice Search, YouTube | |
| Seamless metal and glass body | |
9 d’abril del 2015
Specs: Samsung Galaxy S6 – SM-G920i para América Latina
Etiquetas de comentarios
América Latina,
Android 5.0.2,
LATAM,
MWC 2015,
Samsung,
Samsung Galaxy S6,
SM-G920i
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada