| Motorola Xoom 2 Media Edition Wi-Fi MZ607 | |
| General and Software | |
| Countries | United Kingdom (later it is waited in Europe) |
| Other names or variations | Motorola Xoom MZ600 (CDMA - 4G-LTE) Motorola Xoom MZ601 (Wi-Fi + 3G) Motorola Xoom MZ602 (CDMA - 4G-LTE) Motorola Xoom MZ603 (Wi-Fi + 3G) Motorola Xoom MZ604 (Wi-Fi) Motorola Xoom MZ605 (Wi-Fi + 3G) Motorola Xoom MZ606 (Wi-Fi) Motorola Xoom Family Edition – MZ505 (Wi-Fi) Motorola Xoom 2 Motorola Xoom 2 Media Edition |
| Form Factor | Tablet – candybar |
| Operating System | Android 3.2 Honeycomb |
| Operating System (download) | Android 3.2 Honeycomb |
| Physical Keyboard | No – Virtual QWERTY keyboard |
| Announced | 6 November 2011 |
| Status Available | 2011 November (mid-November) |
| Browser & Internet | Android HTML Webkit |
| Adobe Flash Support | Adobe Flash Player 10 |
| Java | MIDP emulator |
| Display | |
| Size, diagonal | 8.2 inches |
| Display Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Generalized Pixel Density | 184 ppi |
| HS IPS HD screen – Touchscreen – Capacitive 16M colors – Coming Gorilla Glass | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | No |
| WAN / Network 3G | No |
| WAN / Data | No |
| Wireless LAN | 802.11a/b/g/n – Hotspot |
| Bluetooth | Class 2, v2.1 + EDR + A2DP |
| USB | USB 2.0 High Speed – Mass storage |
| Audio/Video Output | HDMI |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| Infrared port | No |
| GPS / Location Based Services | GPS |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 5 megapixels (2592 x 1944) |
| Camera secundary | 1.3 megapixels |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | LED |
| Camera Zoom (max) | 8x |
| Image Capture Formats | JPEG |
| Media | |
| Audio Player | MP3, AAC, WAV, WMA |
| Video Player | H.263, H.264, MPEG-4, WMA |
| Video Recording | 720p HD (1280 x 720) |
| Video Recording Frame Rate | 30 fps |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | No |
| Voice Recording | Yes |
| Adaptive virtual surround sound with multiple speakers and booming bass | |
| Processor and memory | |
| Processor / SoC | Dual-core ARM Cortex A9 – NVIDIA Tegra 2 chipset – GPU: ULP GeForce |
| Processor Clock Speed | 1.2 Ghz |
| RAM | 1GB |
| Internal memory | 16GB |
| Memory Card Type | MicroSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Digital Compass | Yes |
| Proximity Sensor | No |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Additional features | Gyroscope, Barometer |
| Notifications | Yes |
| Power | |
| Battery Type | Li-Ion |
| 6 hours Web usage – 3 days music playback | |
| Divers | |
| Messaging | EMAIL: Corporate Sync, Google Mail, POP3/IMAP (embedded), Instant Messaging (IM): Google Talk with Video Chat |
| Games | Yes, downloadable |
| Color | Black |
| Phone Book | Yes |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 386 grams (13.62 oz) |
| Dimensions | 139 x 216 x 8.99 mm (8.50 x 5.47 x 0.35 in) |
| Preloaded with MotoCast so you can access and stream your files from your PC or Mac to your tablet | |
| Access to Google Mobile Services, including Google Maps with Navigation, Google Talk and browsing | |
| Computer synchronization, OTA synchronization | |
| Splash-guard and special flattened edges for easier holding | |
| Both tablets will be available at Carphone Warehouse in the UK and Ireland, as well as Best Buy, Dixons, PC World and Currys in the UK | |
9 de novembre del 2011
Motorola Xoom 2 Media Edition Wi-Fi MZ607, especificaciones
Etiquetas de comentarios
Android,
Android 3 Honeycomb,
Motorola,
Motorola Xoom,
Tablets,
touch tablet
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada