| Tech Specs - Motorola RAZR i – XT890 | |
| General and Software | |
| Countries | Europa, Latin America |
| Series | Motorola RAZR |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System | Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich |
| Operating System (download) | Android 4.1 Jelly Bean – Upgradeable |
| Physical Keyboard | No – Virtual QWERTY keyboard – Multi-touch, Swype, Google voice typing |
| Announced | 18 September 2012 |
| Status Available | 2 October 2012 |
| Browser & Internet | Android HTML webkit – HTML, HTML5 |
| Java | MIDP |
| Display | |
| Size, diagonal | 4.3 inches - 109.22 mm |
| Display Resolution | 540 x 960 pixels |
| Generalized Pixel Density | 256 ppi |
| Super AMOLED – Touchscreen – Capacitive – 16M colors – Corning Gorilla Glass | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz – Micro-SIM |
| WAN / Network 3G | UMTS: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| WAN / Data | GPRS / EDGE – HSDPA+ 21.1 Mbps / HSUPA 5.76 Mbps |
| WAN / Netwok 4G | HSDPA+ |
| Wireless LAN | 802.11a / b / g / n (5GHz) – Dual band – Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth Class 1, Version 2.1 + EDR + A2DP |
| Bluetooth Profiles | EDR, OPP, SPP, A2DP, AVRCP 1.4, HFP 1.5, DID, HID, HSP, MAP, PAN-NAP, PBAP |
| USB | microUSB v2.0 – Mass storage – Charging connector |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| GPS / Location Based Services | Assisted GPS, Standalone GPS, eCompass |
| NFC – DLNA – Computer Sync – Corporate Sync | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 8 megapixels (rear camera) 3264 x 2448 pixels |
| Camera secundary | 0.3 megapixels, Video capture |
| Camera Focus | Autofocus |
| Camera Flash | Flash LED |
| Camera Zoom (max) | Digital zoom 4x |
| Additional Camera Features | Cropping, rotating, Geotagging, brightness, color, enhance, flip, sharpen, red eye removal, resizing, and effects |
| Media | |
| Audio Player | WAV, H.264, AMR WB, WMA9, AAC, OGG, WMA10, AMR NB, eAAC+ , AAC+, MP3, MIDI |
| Video Player | H.263, H.264, MPEG-4 |
| Video Recording | 1080p HD – 1920x1080 pixels – 30 fps with AAC 44.1kHz audio – H.264 Baseline |
| Video Playback | 1080p HD – 1920x1080 pixels – 30 fps |
| Image file formats: JPEG, GIF, PNG, BMP | |
| Speakerphone | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Voice Recording | Voice dialing - Voice commands - Voice recording – Voice search – Voice actions |
| Wired stereo device effects: 3D Stereo, Home Theater, Live Stage, Custom | |
| Processor and memory | |
| Processor / SoC | SoC: Intel Atom Z2460 (codename Medfield) – 32 nm High-k/metal gate – CPU x86, 1.6 – 2 GHz, Single-core, Saltwell with HT, L1:32KB instruction + 24KB Data, L2: 512KB – GPU: PowerVR SGX540 @ 400 MHz, 32-bit Dual-channel 400 MHz LPDDR2 (6.4 GB/sec) – Q2 2012 |
| Processor Clock Speed | 2 GHz |
| RAM | 1GB – Dual chanel LPDDR2 – 400 MHz |
| Internal memory | 8GB – 5GB available user space |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Digital Compass | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, Polyphonic, WAV Picture ID, Ringer ID, On main display |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 2000 mAh |
| Divers | |
| Messaging | MMS, SMS, Email (Corporate Sync, Google Mail, Push Email, Yahoo Mail) IM (GTalk), Microsoft Exchange |
| Games | Yes |
| Color | Black, White |
| Phone Book | Unified contact list(Open API for third party contact list integration) |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Document Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 126 grams (4.44 oz) |
| Dimensions | 122.5 x 60.9 x 8.2 mm (4.82 x 2.40 x 0.33 in) |
| Speed dial, direct dial widget – Call Waiting – Automadic Radial – Conference calling, grup call – Mute call | |
| Android platform – Social networking integration | |
| Materials and finish: Aluminum frame, Made with Dupont KEVLAR fiber and scratch-resistant Corning Gorilla Glass , glass camera lens | |
24 d’octubre del 2012
Specs Motorola RAZR i - XT890
Etiquetas de comentarios
Android,
Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
Android 4.1 Jelly Bean,
Brasil,
Chile,
EDGE,
France,
GPRS,
GSM,
HSDPA,
HSPA,
HSPA+,
HSUPA,
Mexico,
Motorola,
Motorola RAZR,
RAZR,
UMTS
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada