| Tech Specs Motorola Droid X2 MB870 | |
| General | |
| Other names or variations | Motorola Daytona, Motorola Droid X^2 |
| Experience | Social media |
| Form Factor | Candybar / Touch tablet |
| Operating System (earliest) | Android v2.2 (Froyo) |
| Operating System (latest) | Upgradeable Android v2.3 (Gingerbread) |
| Device Emulator Image | SDK add-on |
| Physical Keyboard | No |
| Touch Screen | Capacitive |
| Announced | 18 May 2011 |
| Status Available | 19 May 2011 |
| Additional Navigation Control | Dedicated keys: Volume control, Back, Search, Menu, Power/Lock, Home |
| Browser | Android HTML WebKit |
| Adobe Flash Support | Adobe Flash Player 10.2 |
| Java | MIDP emulator |
| Display | |
| Size, diagonal | 4.3 inches |
| Generalized Display Size | Normal |
| Display Resolution | QHD (540 x 960 pixels) |
| Generalized Pixel Density | High (240 dpi) |
| Primary Display Orientation | Portrait |
| Screen Rotation | Three way |
| TFT, Touchscreen, capacitive, Gorilla Glass Display, 16M colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | CDMA 800/1900 |
| WAN / Data | 1x/EVDO Release A |
| Wireless LAN | 802.11b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Class 2, v2.1 + EDR |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, GAP, GAVDP, GOEP, HFP, HID, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP, SPP |
| USB | USB 2.0 High Speed |
| Audio/Video Output | HDMI Micro Connector cable |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| Infrared port | No |
| GPS / Location Based Service | Assisted GPS, E-Compass, Standalone GPS w/internal antenna |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 8 megapixels (3266 x 2450) |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | Dual LED |
| Camera Zoom (max) | 4x |
| Additional Camera Features | Anti-banding, Color effects, Scenes, White balance. Image editing tools: Cropping, rotating, Geo Tagging |
| Additional Camera Features | Geotagging, face detection, image stabilization |
| Media | |
| Media Formats | Android core media formats, MPEG-4 encoder, WMA 10 decoder, WMV 10 decoder |
| Music Player | AAC, MP3, AAC+ Enhanced, WMA v10, MIDI, AAC+ |
| Video Player | H.263, H.264, MPEG-4, WAV |
| Video Recording Resolution (max) | 720p HD (1280 x 720 pixels) |
| Video Recording Frame Rate | 26 – 30 fps |
| Video Playback Resolution (max) | 1080p HD (1920 x 1080 pixels) |
| Video Playback Frame Rate | 26 – 30 fps |
| Loudspeaker | Mono |
| Radio FM | Stereo FM with RDS |
| Voice Recording | Yes |
| Processor and memory | |
| Processor | NVIDIA Tegra 2 AP20H Dual Core |
| Processor Clock Speed | 1 GHz |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | Secure storage (approx) 2 GB Non-removable shared storage (approx) 6 GB |
| Memory Card Type | microSDHC |
| Memory Card Size Supported | 32GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Digital Compass – Magnetometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Notifications | Vibration, MP3, Tricolor |
| Power | |
| Battery Type | Li-Ion 1540 mAh |
| Talk time | Up to 480 min. |
| Standard-by | Up to 220 hrs. |
| Divers | |
| Messaging | EMAIL: Corporate Sync, Google Mail, POP3/IMAP embedded, Push Email, Yahoo Mail MULTIMEDIA MESSAGING (MMS) PREDICTIVE TEXT: SWYPE-enabled TEXT MESSAGING (SMS) INSTANT MESSAGING (IM): Google Talk IMAGE FILE FORMATS: BMP, PNG, GIF, JPEG VOICE MAIL: Standard voice mail, Verizon Visual Voice Mail (capable) |
| Games | Need for Speed Shift, Let's Golf! 2 |
| Color | Black |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Swype |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 155 grams (5.47 oz) |
| Dimensions | 127.5 x 65.5 x 9.90 mm (5.02 x 2.58 x 0.39 in) |
| Google Mobile Services: Gmail Google Calendar Google Contact Sync Google Latitude Google Maps Street View Google Maps Google Maps Navigation Google Quick Search Box Google Talk Google Search by Voice YouTube | |
| Synchronization: OTA, PC Sync, Corporate Sync | |
13 de juny del 2011
Motorola Droid X2 MB870 (USA - CDMA)
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...




Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada