| Tech Specs Nokia X1-01 | |
| General and Software | |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | S30 |
| Physical Keyboard | Numeric keypad Navi key Call key and end key/power key Three dedicated music keys |
| Announced | 24 May 2011 |
| Status Available | Q2, 2011 |
| Browser & Internet | No |
| Adobe Flash Support | No |
| Java | No |
| Display | |
| Size, diagonal | 1.8 inches |
| Display Resolution | 128 x 160 pixels |
| TFT, 56K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | EGSM 900/1800 Dual SIM with dual standby |
| WAN / Network 3G | No |
| WAN / Data | No |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | No |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm AV connector 2 mm charger connector |
| Location Based Services | No |
| Camera | |
| No | |
| Media | |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Stereo FM radio (87.5-108 MHz/76-90 Mhz) |
| MP3 music player supporting standard MP3 formats from 32 kbps up Shuffle feature to mix up songs Edit your favourite playlist Repeat tracks Loudspeaker built in Three dedicated music keys | |
| Processor and memory | |
| Memory Card Type | MicroSD |
| Memory Card Size Supported | up to 16GB, Hot swappable |
| Sensors | |
| Notifications | Vibration, MP3 music ringtones and 32-polyphonic ringtones built in |
| Power | |
| Battery Type | BL-5J 1320 mAh Li-Ion battery |
| Talk time | GSM Up to 786 minutes |
| Standard-by | GSM up to 1032 hours |
| Music playback time (maximum): 38 hours | |
| Divers | |
| Messaging | Large SMS storage – up to 250 entries Easy erase of multiple messages Support for message counter Support for picture messaging Dual SIM support for phone sharing |
| Games | Preloaded games |
| Color | Red, Dark Grey, Ocean Blue, Orange, White |
| Organizer | Yes |
| Calendar | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calculator | Yes |
| Weight | 91.05 grams, 73.2 cc |
| Dimensions | 112.2 x 47.3 x 16 mm |
| Personalisation | 20 colourful themes Customisable profiles Customisable menu, shortcuts, icons and screensavers Memorize up to 5 SIM card name and icon customization |
| Call management | Contacts: space for up to 500 entries in multiple phone books Speed dialling Logs of dialled, received and missed calls Integrated handsfree speaker Call tracker |
| Package contents | |
| Nokia X1-01 Nokia Battery BL-5J Nokia Charger AC-3 Nokia Stereo Headset WH-102 User guide | |
3 de juliol del 2011
Nokia X1-01
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...






Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada