| Tech Specs Sony Ericsson G705 | |
| General and Software | |
| Other names or variations | Sony Ericsson G705u with UMA (for Orange) |
| Form Factor | Slider |
| Physical Keyboard | Numeric keypad |
| Announced | 9 September 2008 |
| Status Available | 12 November 2008 |
| Browser & Internet | Web browser - Access NetFront (RSS Feeds, XHTML, WAP 2.0) Web feeds: Get the news in your phone as it happens. Media Browser. Pan & zoom |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.4 inches |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| TFT, 256K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 Mhz |
| WAN / Network 3G | UMTS: 2100 Mhz |
| WAN / Data | GPRS / EDGE // HSDPA 3.6 Mbps, HSUPA |
| Wireless LAN | Wi-Fi 802.11b / g – DLNA |
| Bluetooth | Bluetooth v. 2.0 with A2DP |
| USB | micro USB, v.2.0, USB mass storage |
| Audio jack 3,5 mm | No, proprietary |
| Infrared port | No |
| GPS / Location Based Services | A-GPS |
| Charging connector proprietary | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 3.2 megapixels (2048x1536 pixels) |
| Camera secundary | Video calling - dedicated camera |
| Camera Flash | Yes |
| Camera Zoom (max) | Digital Zoom up to 3.2x |
| Additional Camera Features | Flash Light type. Video light. Photo feeds. Geotagging. Send to web Smart contrast: Automatic light and colour balance. |
| Photo fix: Optimize image quality. Photo fix adjusts light balance and contrast after you have taken a picture. | |
| Media | |
| Video Player | MPEG4, WMV, 3GPP, RV 8 |
| Video Recording | QVGA, 320 x 240 pixels |
| Video Recording Frame Rate | 15 fps |
| Video Playback | Video Viewing, video streaming |
| Speakerphone | Yes |
| Radio FM | FM radio with RDS |
| Voice Recording | Yes |
| TrackID music recognition: Record a few seconds of a song and get track, artist and album information sent to your phone in seconds. PlayNow: Download music and games to your phone. Album art: Choose music by browsing CD album arts or other images Media Player: Enjoy your favourite music sorted by artist, album and track. Create your own playlists. MegaBass: Enhance bass frequencies and give your music more body. | |
| Processor and memory | |
| Internal memory | Phone memory up to 120MB |
| Memory Card Type | Memory Stick Micro (M2) |
| Memory Card Size Supported | up to 8GB, 1GB card included |
| Sensors | |
| Accelerometer (autorotate) | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, AAC, polyphonic (downloadables) |
| Power | |
| Battery Type | Li-Pilymer 950 mAh |
| Talk time | GSM (2G) up to 10.00 hours - UMTS (3G) up to 4.00 hours |
| Standard-by | GSM (2G) up to 400 hours - UMTS (3G) up to 350 hours |
| Video call up to 3.00 hours | |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, Email (IMAP, POP3, SMTP). |
| Games | 3D games: Enjoy quality games with full color and depth. Motion gaming: Gaming gets physical - turn, swing, move your phone to control the action. |
| Color | G705: Silky Gold - Majestic Black G705u: Luminous Black |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 98 grams (3.5 oz) |
| Dimensions | 95.0 x 47.0 x 14.5 mm (3.7 x 1.9 x 0.6 inches) |
| YouTube (uploading – downloading). Facebook application | |
| Picture wallpaper: Have your favourite picture onscreen in standby. Wallpaper animation: Stylish moving imagery onscreen. | |
| Synchronisation via Sony Ericsson Sync: Synchronise your phone contacts, calendar, tasks, bookmarks and notes via the Sony Ericsson website. Sony Ericsson Sync is based on SyncML. Synchronisation items may differ depending on device. | |
| Synchronisation with computer: Keep the data in your phone in sync with your computer. Connect your phone to a computer and use a synchronisation software. | |
| Synchronisation - Exchange ActiveSync: Stay seamlessly synchronized with your Microsoft Exchange email server. | |
| Wayfinder Navigator: Don't get lost - your phone comes with a trial version of Wayfinder Navigator | |
| Modem: Connect your computer to the Web using your phone wherever you are. | |
| PictBridge: Send your images straight from your phone to a printer. | |
21 de juliol del 2011
Sony Ericsson G705
Etiquetas de comentarios
Slider,
Sony Ericsson
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...


Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada