| Tech Specs Sony Ericsson Xperia X1 | |
| General and Software | |
| Other names or variations | Sony Ericsson Xperia X1a |
| Form Factor | Sideslider |
| Operating System (earliest) | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Physical Keyboard | Keyboard QWERTY |
| Announced | 10 February 2008 |
| Status Available | 30 September 2008 |
| Additional Navigation Control | Xperia panels. Optical joystick. |
| Browser & Internet | Web browser - Internet Explorer Mobile: Full Internet browser with support for standard protocols, images and video. Web feeds: Get the news in your phone as it happens. |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 3 inches |
| Display Resolution | 800 x 480 pixels |
| TFT, Touchscreen, resistive, 256K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 Mhz |
| WAN / Network 3G | Xperia X1: UMTS: 900/1900/2100 Mhz Xperia X1a: UMTS: 850/1900/2100 Mhz |
| WAN / Data | GPRS / EDGE // HSDPA: 7.2 Mbps / HSUPA: 2 Mbps |
| Wireless LAN | Wi-Fi 802.11b / g |
| Bluetooth | Bluetooth v. 2.0 with A2DP. Music from phone to headset over a wireless connection. |
| USB | micro USB, v.2.0, USB mass storage |
| Audio jack 3,5 mm | Yes |
| Infrared port | No |
| GPS / Location Based Services | A-GPS |
| Charging connector proprietary | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 3.2 megapixels |
| Camera secundary | Video calling - dedicated camera |
| Camera Focus | Automatic focus for optimal clarity. |
| Camera Zoom (max) | Digital Zoom up to 3x |
| Additional Camera Features | Video light: More light when shooting video. Media Browser: Media content in one place for fast and easy access. |
| Media | |
| Music Player | MP3, AAC, AAC+, WMA |
| Video Player | MPEG4, H.263, H.264, WMV |
| Video Recording | VGA. Capture the action as it happens. |
| Video Recording Frame Rate | 30 fps |
| Video Playback | Video Viewing, video streaming |
| Speakerphone | Yes |
| Radio FM | FM radio with RDS |
| Voice Recording | Yes |
| Video light: More light when shooting video. Windows Media Player Mobile Album art: Choose music by browsing CD album arts or other images. Media Player: Enjoy your favourite music sorted by artist, album and track. Create your own playlists. | |
| Processor and memory | |
| Processor / SoC | Chipset Qualcomm: MSM7200 (CPU ARM11 528 MHz // GPU: Adreno 130) (3D Graphics HW accelerator) |
| Processor Clock Speed | 528 Mhz |
| RAM | 256MB |
| ROM | 512MB |
| Internal memory | Phone memory up to 400MB |
| Memory Card Type | MicroSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 16GB |
| Sensors | |
| Notifications | Vibration, MP3, AAC, polyphonic (downloadables) |
| Power | |
| Battery Type | Li-Pilymer 1500 mAh |
| Talk time | GSM (2G) up to 10 hours - UMTS (3G) up to 6 hours |
| Standard-by | GSM (2G) up to 500 hours - UMTS (3G) up to 640 hours |
| Video call: up to 3 hours | |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, Email (IMAP, POP3, SMTP). Outlook Mobile: Email Microsoft Outlook-style on your mobile phone. |
| Games | 3D games: Enjoy quality games with full color and depth. |
| Color | Solid Black - Steel Silver |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 158 grams (5.6 oz) |
| Dimensions | 110.5 x 52.6 x 17.0 mm (4.4 x 2.1 x 0.7 inches) |
| Microsoft Office mobile | |
| Picture wallpaper: Have your favourite picture onscreen in standby. | |
| Wayfinder Navigator: Don't get lost - your phone comes with a trial version of Wayfinder Navigator | |
| Synchronisation - Exchange ActiveSync: Stay seamlessly synchronized with your Microsoft Exchange email server. | |
21 de juliol del 2011
Sony Ericsson Xperia X1
Etiquetas de comentarios
Sideslider,
Slider,
Sony Ericsson,
Windows Mobile
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...






Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada