| Tech Specs Sony Ericsson G700 Bussines Edition | |
| General and Software | |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Symbian OS |
| Physical Keyboard | Numeric keypad |
| Announced | 2008, June |
| Browser & Internet | Web browser – Opera: Full Internet browser with support for standard protocols, images and video. Web feeds |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.40 inches |
| Display Resolution | QVGA 320 x 240 pixels |
| TFT, Touchscreen, resistive, 256K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 900/1800/1900 Mhz |
| WAN / Network 3G | UMTS: 2100 Mhz |
| WAN / Data | GPRS (No EDGE) // HSDPA |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | Bluetooth v. 2.0 with A2DP |
| USB | micro USB, v.2.0, USB mass storage |
| Audio jack 3,5 mm | No |
| GPS / Location Based Services | No |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | No camera |
| Media | |
| Music Player | MP3, AAC |
| Video Player | MPEG4 |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | FM radio with RDS |
| Voice Recording | Yes |
| TrackID music recognition: Record a few seconds of a song and get track, artist and album information sent to your phone in seconds. Album art: Choose music by browsing CD album arts or other images MegaBass: Enhance bass frequencies and give your music more body. Media Player: Enjoy your favourite music sorted by artist, album and track. Create your own playlists. | |
| Processor and memory | |
| Internal memory | Phone memory up to 160MB |
| Memory Card Type | Memory Stick Micro (M2) |
| Memory Card Size Supported | Up to 8GB |
| Sensors | |
| Notifications | Vibration, MP3, AAC, polyphonic (downloadables) |
| Power | |
| Battery Type | Li-Pilymer 950 mAh |
| Talk time | GSM (2G) up to 12 hours - UMTS (3G) up to 4 hours |
| Standard-by | GSM (2G) up to 380 hours - UMTS (3G) up to 380 hours |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, Email (IMAP, POP3, SMTP) |
| Games | 3D games: Enjoy quality games with full color and depth. |
| Color | Mineral Gray |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 99.0 grams ( 3.5 oz) |
| Dimensions | 106.0 x 49.0 x 13.0 mm (4.2 x 1.9 x 0.5 inches) |
| Picture wallpaper: Have your favourite picture onscreen in standby. Wallpaper animation: Stylish moving imagery onscreen. | |
| Synchronisation via Sony Ericsson Sync: Synchronise your phone contacts, calendar, tasks, bookmarks and notes via the Sony Ericsson website. Sony Ericsson Sync is based on SyncML. Synchronisation items may differ depending on device. | |
| Synchronisation - Exchange ActiveSync: Stay seamlessly synchronized with your Microsoft Exchange email server. | |
| Handwriting recognition: Write as you would with a pen. Your handwriting becomes digital text. | |
| Synchronisation with computer: Keep the data in your phone in sync with your computer. Connect your phone to a computer and use a synchronisation software. | |
| Modem: Connect your computer to the Web using your phone wherever you are. | |
16 de juliol del 2011
Sony Ericsson G700 Business Edition
Etiquetas de comentarios
CandyBar,
Sony Ericsson,
Symbian
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada