| Tech Specs Sony Ericsson R300 | |
| General and Software | |
| Other names or variations | Sony Ericsson R300 Sony Ericsson R300a for Americas market Sony Ericsson R300i for rest of the world |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Proprietary |
| Physical Keyboard | Numeric keypad |
| Announced | 2008 January |
| Status Available | 2008, July |
| Browser & Internet | Full Internet browser with support for standard protocols, images and video. |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 1.8 inches |
| Display Resolution | 120 x 160 pixels |
| tFT, 65K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | R300a – GSM: 850 / 1900 MHz R300i – GSM: 900 / 1800 Mhz |
| WAN / Network 3G | No |
| WAN / Data | GPRS (No EDGE) |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | Bluetooth v. 2.0 with A2DP |
| USB | micro USB, USB mass storage |
| Audio jack 3,5 mm | No, proprietary |
| Infrared port | No |
| GPS / Location Based Services | A-GPS |
| Charging connector proprietary | |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 0.3 megapixels (VGA 640 x 480 pixels) |
| Camera secundary | No |
| Camera Zoom (max) | Digital zoom |
| Media | |
| Music Player | MP3, AAC |
| Video Recording Frame Rate | No |
| Video Playback Frame Rate | No |
| Speakerphone | Yes |
| Radio FM | FM radio with RDS |
| TrackID music recognition: Record a few seconds of a song and get track, artist and album information sent to your phone in seconds. | |
| Processor and memory | |
| Internal memory | Phone memory up to 8MB |
| Memory Card Size Supported | No card slot |
| Sensors | |
| Notifications | Vibration, MP3, AAC, polyphonic (downloadables) |
| Power | |
| Battery Type | Li-Polymer 930 mAh |
| Talk time | GSM up to 9 hours |
| Standard-by | GSM (2G) up to 410 hours |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes, downloadable |
| Color | Antique Copper - Steel Black |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 75 grams (2.6 oz) |
| Dimensions | 101.0 x 46.0 x 12.0 mm (4.0 x 1.8 x 0.5 inches) |
| Picture wallpaper: Have your favourite picture onscreen in standby. Wallpaper animation: Stylish moving imagery onscreen. | |
23 de juliol del 2011
Sony Ericsson R300
Etiquetas de comentarios
CandyBar,
S.O. propietario,
Sony Ericsson
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...








Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada