| Tech Specs Sony Ericsson W980 | |
| General and Software | |
| Form Factor | Clamshell |
| Operating System (earliest) | Sony Ericsson proprietary OS |
| Physical Keyboard | Numeric keypad |
| Announced | 2008, February |
| Status Available | 2008, July |
| Browser & Internet | Web browser - Access NetFront (RSS Feeds, XHTML, WAP 2.0) |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.20 inches |
| Display Resolution | 210 x 330 pixels (Additional TFT display 176 x 176 pixels) |
| TFT, 256K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 Mhz |
| WAN / Network 3G | UMTS: 2100 Mhz |
| WAN / Data | GPRS / EDGE // HSDPA 3.6 Mbps |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | Bluetooth 2.0 + A2DP |
| USB | micro USB v.2.0 |
| Audio jack 3,5 mm | No |
| GPS / Location Based Services | No |
| Camera | |
| Camera Resolution (max) | 3.2 megapixels (2048x1536 pixels) |
| Camera secundary | Yes, videocall camera |
| Camera Zoom (max) | 3.2x |
| Additional Camera Features | Capture and share special moments. |
| Photo feeds: Subscribe to photo feeds from a friend's photo blog. Optimize image quality. Photo fix adjusts light balance and contrast after you have taken a picture. Send to web: Catch moments with your camera and send straight to your personal web site or blog. | |
| Media | |
| Music Player | MP3, AAC |
| Video Player | MPEG4, H.263, H.264, WMV, 3GPP |
| Video Recording Resolution | Yes |
| Speakerphone | Stereo |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Stereo FM with RDS, FM transmitter |
| Download music Clear bass: Sharp, deep and distortion-free bass. Clear stereo: Well-defined left and right channels for reduced sound leakage. SensMe: Music mood mapping. Listen to, and create, playlists of songs sorted according to the mood of the music. Shake control: Shake your phone to shuffle and skip tracks. Walkman player: Enjoy your favourite music sorted by artist, album and track. Create your own playlists. | |
| Processor and memory | |
| Internal memory | 8GB |
| Memory Card Size Supported | No |
| Sensors | |
| Accelerometer (autorotate) | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, AAC, polyphonic (downloadables) |
| Power | |
| Battery Type | Li-Pilymer 930 mAh (BST-38) |
| Talk time | GSM (2G) up to 9 h. - UMTS (3G) up to 4 h. 30 mins |
| Standard-by | GSM (2G) up to 370 h. - UMTS (3G) up to 360 h. |
| Music playback up to 16 hours // Videocall up to 3 h. 30 mins | |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, Email (IMAP, POP3, SMTP) |
| Games | 3D games: Enjoy quality games with full color and depth. |
| Color | Piano Black - Opera Brown |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 100 grams (3.5 in) |
| Dimensions | 92.0 x 46.0 x 17.0 mm (3.6 x 1.8 x 0.7 in) |
| Synchronisation via Sony Ericsson Sync: Synchronise your phone contacts, calendar, tasks, bookmarks and notes via the Sony Ericsson website. Sony Ericsson Sync is based on SyncML. Synchronisation items may differ depending on device. | |
| Synchronisation via Facebook: Match your Facebook friends with your phone contacts. | |
| Synchronisation with computer: Keep the data in your phone in sync with your computer. Connect your phone to a computer and use a synchronisation software. | |
| Synchronisation - Exchange ActiveSync: Stay seamlessly synchronized with your Microsoft® Exchange email server. | |
| PictBridge: Send your images straight from your phone to a printer. | |
| Modem: Connect your computer to the Web using your phone wherever you are. | |
12 de juliol del 2011
Sony Ericsson W980
Etiquetas de comentarios
Clamshell,
S.O. propietario,
Sony Ericsson
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...




Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada