| Tech Specs: BlackBerry Bold 9000 | |
| General and Software | |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | BlackBerry OS 4.6 |
| Physical Keyboard | Full QWERTY keyboard |
| Announced | 12 May 2008 |
| Status Available | 5 August 2008 |
| Additional Navigation Control | Trackball |
| Browser & Internet | BlackBerry Browser |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.60 inches |
| Display Resolution | Half VGA 480x320 pixel color display |
| TFT, 65M colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| WAN / Network 3G | UMTS 850/1900/2100 MHz |
| WAN / Data | GPRS / EDGE / HSDPA 3.6 Mbps |
| Wireless LAN | 802.11 a |
| Bluetooth | Bluetooth v2.0 |
| Bluetooth Profiles | Mono/stereo headset, Hands-free operation, Phone book access profile (PBAP), Serial port profile, Stereo audio (A2DP/AVCRP), Dial-up networking (DUN) |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Audio/Video Output | No |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm stereo headset jack |
| Infrared port | No |
| Location Based Services | A-GPS support, BlackBerry Maps |
| Camera | |
| Camera Resolution | 2.0 megapixels |
| Camera secundary | No |
| Camera Flash | Yes |
| Camera Zoom | 3x digital |
| Media | |
| Audio player | MPEG4 Part 2 Simple Profile, H.263, WMV |
| Video Player | MP3, MIDI, AMR-NB, AAC/AAC+/eAAC+, WMA |
| Video Recording | Yes |
| Speakerphone | Built-in speakerphone |
| Processor and memory | |
| Processor Clock Speed | 624 MHz |
| RAM | 128MB |
| Internal memory | 1 GB internal memory media |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB (1GB included) |
| Sensors | |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibrate mode, LED indicator, MP3, Polyphonic/MIDI |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1500 mAh |
| Talk time | Up to 4.3 hours (GSM or UMTS) Music playback time: Up to 12.8 hours |
| Standard-by | Up to 13.5 days / 324 hours (GSM), up to 11.5 days / 276 hours (UMTS) |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, Email (IMAP, POP3, SMTP, Microsoft Exchange, Lotus Domino, Blackberry Connect) |
| Games | Yes |
| Color | Black, White |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Weight | 136 grams (4.8 oz) |
| Dimensions | 114 x 66 x 15 mm (4.48 x 2.6 x 0.59 in) |
| RIM wireless modem Tethered modem capability | |
| Security: Password protection with keyboard lock Sleep mode AES or Triple DES encryption with BlackBerry Enterprise Server Optional support for S/MIME FIPS validation | |
| Computer Synchronization | |
4 de maig del 2011
BlackBerry Bold 9000
Etiquetas de comentarios
CandyBar,
OS BlackBerry,
RIM
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...


Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada