| Tech Specs HTC EVO View 4G (CDMA - Sprint) | |
| General and Software | |
| Form Factor | Tablet |
| Operating System (earliest) | Android 2.3.3 |
| Announced | 22 March 2011 |
| Browser & Internet | HTML, HTML5, web browser with Google Sprint Mobile Wallet |
| Adobe Flash Support | Adobe Flash Player 10.1 |
| Display | |
| Size, diagonal | 7 inches |
| Display Resolution | 1024 x 600 pixels |
| Touchscreen, capacitive | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | CDMA 800 / 1900 |
| WAN / Data | CDMA2000 1x EVDO rev. A network and 4G WIMAX (802.16e) |
| Wireless LAN | 802.11b/g/n Mobile hotspot capability for up to eight Wi-Fi—enabled devices |
| Bluetooth | Stereo Bluetooth wireless technology |
| USB | micro USB 2.0 |
| Audio/Video Output | HDMI |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5mm stereo audio jack |
| Location Based Services | A-GPS |
| Camera | |
| Camera Resolution | 5 megapixels (dual for 3D) |
| Camera secundary | 1.3 megapixels |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | LED |
| Geotagging | |
| Media | |
| Audio player | MP3, AAC, WMA, WAV, M4A, AMR, OGG, MIDI |
| Video player | MPEG4, XviD, WMV, 3GP, 3G2 |
| Video Recording Resolution | 720p HD (1280 x 720) |
| Radio FM | No |
| Processor and memory | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon |
| Processor Clock Speed | 1.5 GHz |
| RAM | 1GB |
| Internal memory | 32GB |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB capable |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Compass – Magnetometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Power | |
| Battery Type | 4000 mAh lithium-polymer battery |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM (Google Talk), (IMAP, POP3, SMTP) Push Email, Microsoft Exchange |
| Games | Yes, downloadable |
| Color | Black |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 425 grams (15.0 oz) |
| Dimensions | 196 x 112 x 13 mm ( 7.70 x 4.40 x 0.52 in) |
| Sprint apps including Sprint TV, Sprint Football Live and NASCAR Sprint Cup Mobile Google Mobile wireless services including YouTube, Gmail, Google Maps and more Android Market, with access to more than 150,000 apps | |
| Social-networking integration with Facebook, Twitter, and more | |
| Computer Synchronization, OTA Synchronization | |
14 de maig del 2011
HTC EVO view 4G (HTC Flyer - CDMA Sprint)
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Nokia Lumia 710, primeras impresiones Nokia Lumia 710, especificaciones y vídeos ...
-
Nos hacen una comparación inicial con el original Wave, y despues los detalles de su interfaz: PhoneArena: "Samsung Wave II Revi...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
BlackBerry Pearl 9100, un móvil con teclado de 20 teclas frente a su hermano, el Pearl 9105 de 14 teclas, y con la ventaja de estar en e...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Pantech Crossover, un smartphone con plataforma Android 2.2 Froyo, pero actualizable a Android 2.3 Gingerbread, no es lo último en tecnolog...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Samsung Galaxy S4 Funciones nativas del Samsung Galaxy S4 Galería: Samsung Galaxy S4 ...
-
Publicaciones relacionadas Samsung Galaxy S6 - SM-G920F Samsung Galaxy S6 - SM-G920FSpecs Samsung Galaxy S6 - SM-G920F Black Sap...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
BlackBerry Pearl 9100, un móvil con teclado de 20 teclas frente a su hermano, el Pearl 9105 de 14 teclas, y con la ventaja de estar en e...





Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada