| Tech Specs HTC Trophy | |
| General and Software | |
| Other names or variations | Carrier: Verizon Wireless |
| Experience | Xbox LIVE gaming |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Windows Phone OS 7 |
| Physical Keyboard | No |
| Announced | 19 May 2011 |
| Available | 26 May 2011 |
| Browser & Internet | HTML, XHTML |
| Java | MIDP 2.1 |
| Display | |
| Size, diagonal | 3.8 inches |
| Display Resolution | WVGA 480 x 800 pixels |
| TFT LCD Capacitive touchscreen, 16M colors, Gorilla Glass display | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 MHz CDMA: Dual-band 800/1900MHz |
| WAN / Network 3G | UMTS: 2100 MHz |
| WAN / Data | HSDPA up to 7.2 Mbps download speed HSUPA up toto 2 Mbps upload speed GPRS / EDGE CDMA2000 1X/EVDO Rev. A |
| Wireless LAN | Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n DLNA |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1 with Enhanced Data Rate |
| Bluetooth Profiles | EDR (Enhanced Data Rate), A2DP for wireless stereo headsets, AVRCP, HFP, HSP, PBAP, GAVDP, AVDTP, |
| USB | MicroUSB (USB 2.0 – Charging connector) |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm stereo audio jack |
| Location Based Services | GPS, A-GPS Support Bing Maps |
| Camera | |
| Camera Resolution | 5 megapixels (2592 x 1944 pixels) |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | LED |
| Geotagging | |
| Media | |
| Audio player | MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA9, WAV9, M4A, M4B, MP4, AMR, MIDI |
| Video player | MPEG4, WMV9, 3GP, 3G2 |
| Video Recording Resolution | 720p HD (1280 x 720) |
| Video Recording Frame Rate | 24 fps |
| Loudspeaker | Stereo speaker with SRS WOW HD surround sound |
| Radio FM | Stereo FM radio with RDS |
| Processor and memory | |
| Processor | Chipset Qualcomm Snapdragon 45nm: QSD8650 (CPU Scorpion 1 GHz // GPU: Adreno 200) |
| Processor Clock Speed | 1 GHz |
| RAM | 576MB |
| ROM | 512MB |
| Internal memory | 16GB internal microSD |
| Memory Card Size Supported | No expansion card slot |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, WAV, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1300 mAh |
| Talk time | Up to 4 hours, 50 mins |
| Standard-by | Up to 286 hours |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM (Google Talk), Email (IMAP, POP3, SMTP) Push Email, Microsoft Exchange |
| Games | Yes, downloadable |
| Color | Black |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer) |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 139 grams (4.90 oz) |
| Dimensions | 119 x 61 x 12 mm (4.67 x 2.42 x 0.47 in) |
31 de maig del 2011
HTC Trophy (USA - Verizon Wireless)
Etiquetas de comentarios
Android,
CandyBar,
HTC,
Verizon Wireless,
Windows Mobile,
Windows Phone
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...








Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada