| Tech Specs HTC Droid Incredible (Verizon Wireless) | |
| General and Software | |
| Other names or variations | For Verizon Wireless Predecesor: HTC Droid Eris Successor: HTC Incredible S, HTC Thunderbolt |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Android 2.1 Eclair Interfaz HTC Sense |
| Operating System (latest) | Android 2.2 Froyo (upgradeable) |
| Physical Keyboard | No |
| Announced | 2010, April |
| Available | 2010, April (discontinued) |
| Additional Navigation Control | Optical trackball |
| Browser & Internet | HTML |
| Adobe Flash Support | Flash Lite |
| Java | MIDP emulator |
| Display | |
| Size, diagonal | 3.7 inches |
| Display Resolution | WVGA 480 x 800 pixels |
| AMOLED or LCD TFT, touchscreen, capacitive, Gorilla Glass, 16M colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | CDMA 800 / 1900 |
| WAN / Data | CDMA2000 1xRTT/1xEVDO rev. A, and IS-95A/B voice or data, with up to 1.8 Mbps up-link and 3.1Mbps down-link speeds |
| Wireless LAN | IEEE 802.11 b/g |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1 |
| Bluetooth Profiles | FTP/OPP for file transfer, A2DP for wireless stereo headsets, and PBAP for phonebook access from the car kit |
| USB | micro-USB (12-pin micro-USB 2.0) |
| Audio/Video Output | Yes |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm stereo audio jack |
| Infrared port | No |
| Location Based Services | Internal GPS antenna |
| Camera | |
| Camera Resolution | 8 megapixels (3264x2448 pixels) |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | Dual LED |
| Geotagging | |
| Media | |
| Audio player | MP3, AAC, WMA, WAV, M4A, AMR, OGG, MIDI |
| Video player | MPEG4, H.263, H.264, WMV, 3GP, 3G2 |
| Video Recording Resolution | 1280x720 (720p HD), 720x480 (DVD) |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Stereo FM radio with RDS |
| Processor and memory | |
| Processor | Chipset Qualcomm Snapdragon 45nm: MSM8655 (CPU Dual-core Scorpion 1 GHz // GPU: Adreno 205) // 2nd generation, Q2 2010 |
| Processor Clock Speed | 1 GHz |
| RAM | 768MB |
| Internal memory | 16GB SD preinstalled |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Compass – Magnetometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, WAV, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1300 mAh |
| Talk time | Up to 313 minutes |
| Standard-by | Up to 146 hours |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, (IMAP, POP3, SMTP) Push Gmail and Exchange |
| Games | Yes |
| Color | Black |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 130 grams, 4.6 oz |
| Dimensions | 117.5 x 58.5 x 11.9 mm (4.63 x 2.30 x 0.47 in) |
| Computer Synchronization, OTA Synchronization | |
| AC Adapter: Voltage range/frequency: 100 ~ 240V AC, 50/60Hz DC output: 5V and 1A | |
| Facebook, MySpace, Twitter... | |
| Package contents | |
| Main unit, Micro USB cable, Battery (1300 mAh), AC adapter, RF Brochure, Product Safety & Warranty Statement, Quick Start Guide | |
24 de maig del 2011
HTC Droid Incredible
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...








Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada