| Tech Specs T-Mobile myTouch 4G | |
| General and Software | |
| Other names or variations | T-Mobile myTouch, T-Mobile myTouch HD Predecessor: myTouch 3G slide During its development: Glacier |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Android 2.2 (Froyo) |
| Physical Keyboard | No |
| Announced | 2010, October |
| Available | 2010. November |
| Additional Navigation Control | Optical trackpad |
| Browser & Internet | Yes, HTML |
| Adobe Flash Support | Adobe Flash support |
| Java | MIDP emulator |
| Display | |
| Size, diagonal | 3.8 inches (97 mm) |
| Display Resolution | WVGA 480 x 800 pixels |
| TFT. Capacitive touchscreen, 16M colors, Gorilla Glass display | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 MHz |
| WAN / Network 3G | UMTS: 900/1700/2100 MHz 3G UMTS and HSPA+ |
| WAN / Data | HSDPA: Up to 14.4 Mbps download speed HSUPA: Up to 5.76 Mbps upload speed GPRS Class 10 / EDGE Class 10 |
| Wireless LAN | Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1 with A2DP, DLNA, EDR |
| USB | Micro-USB 2.0 (charging connector) |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm stereo audio jack |
| Location Based Services | Internal GPS antenna |
| Camera | |
| Camera Resolution | 5 megapixels (2592 x 1944 pixels) |
| Camera secundary | VGA |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | Yes |
| Geotagging | |
| Media | |
| Audio player | MP3, WMA, AAC, AAC+, eAAC+, WAV, MIDI |
| Video player | MPEG4, H.263, H.264 |
| Video Recording Resolution | 1280x720 (720p HD) |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Yes |
| Processor and memory | |
| Processor | Chipset Qualcomm Snapdragon 45nm: MSM8255 (CPU Dual-core Scorpion 1 GHz // GPU: Adreno 205) // Q2 2010 |
| Processor Clock Speed | 1 GHz |
| RAM | 768MB |
| ROM | 4GB Storage |
| Memory Card Type | microSB |
| Memory Card Size Supported | Up to 32Gb (8 included) |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Compass – Magnetometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, WAV, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1400 mAh |
| Talk time | Up to 600 minutes (according T-Mobile) Up to 360 minutes (according HTC) |
| Standard-by | Up to 432 hours / 18 days (according T-Mobile) Up to 288 hours / 12 days (according HTC) |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, (IMAP, POP3, SMTP) Push Email |
| Games | Yes, downloadable |
| Color | White, Black, Plum, Red |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Word, Excel, PowerPoint, PDF |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 142 grams (5.00 oz) |
| Dimensions | 122 x 62 x 11 mm (4.80 x 2.44 x 0.43 in) |
| computer Synchronization, OTA Synchronization | |
24 de maig del 2011
T-Mobile myTouch 4G (HTC)
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...






Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada