| Tech Specs HTC HD2 | |
| General and Software | |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Physical Keyboard | No |
| Announced | 9 October 2009 |
| Status Available | 5 November 2009 |
| Additional Navigation Control | Buttons: Talk/Send, Home, Start, Back, End/Power |
| Browser & Internet | Opera Mobile (WAP 2.0, HTML. XHTML) |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 4.3 inches |
| Display Resolution | WVGA 480 x 800 pixels |
| TFT, capacitive, touchscreen, 65K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 MHz (Europe, Asia Pacific) |
| WAN / Network 3G | UMTS 900/2100 MHz (Europe, Asia Pacific) |
| WAN / Data | HSDPA up to 7.2 Mbps download speed HSUPA up to 2 Mbps upload speed GPRS: Up to 114 kbps download speed EDGE: Up to 560 kbps download speed |
| Wireless LAN | 802.11 b/g |
| Bluetooth | Bluetooth® 2.1 with Enhanced Data Rate |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, BIP, BPP, DUN, FTP, GAP, GOEP, HFP, HID, HSP, OPP, PAN, PBAP, SAP, SPP |
| USB | Micro-USB (5-pin micro-USB 2.0) |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm stereo audio jack |
| Location Based Services | A-GPS |
| Camera | |
| Camera Resolution | 5 megapixels (2592 x 1944 pixels) |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | Dual LED flashlight |
| Camera Zoom | Yes |
| Geotagging | |
| Media | |
| Audio player | .AAC, .AMR, .M4A, .MID, .MP3, .MP4, .QCP, .WAV, .WMA |
| Video player | .WMV, .ASF, .MP4, .3GP, .3G2, .M4V, .AVI |
| Video Recording Resolution | VGA /640 x 480) |
| Video Recording Frame Rate | 30 fps |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Stereo FM radio with RDS |
| Processor and memory | |
| Processor | Chipset Qualcomm Snapdragon 65nm: QSD8250 (CPU Scorpion 1 GHz // GPU: Adreno 200) // Q4 2008 |
| Processor Clock Speed | 1 GHz |
| RAM | 448MB |
| ROM | 512MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | G-Sensor |
| Compass – Magnetometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, WAV, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1230 mAh |
| Talk time | WCDMA: Up to 320 mins GSM: Up to 380 mins Video playback Up to 8 hours Audio playback: Up to 12 hours |
| Standard-by | WCDMA: Up to 390 hours GSM: Up to 490 hours |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM (Google Talk), (IMAP, POP3, SMTP) Push Email, Microsoft Exchange |
| Games | Yes |
| Color | Black |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer) |
| Weight | 157 grams (5.54 oz) |
| Dimensions | 120.5 x 67 x 11 mm (4.74 x 2.64 x 0.43 in) |
| Home Screen Home, People, Messages, Mail, Internet, Calendar, Stocks, Photos & Videos, Music, Weather, Footprints, Twitter, Settings | |
| Social Networking Facebook integration Sharing photos on Facebook and Twitter Sharing videos on YouTube HTC Peep for twittering | |
| Recommended Windows System Requirements Windows XP or Windows Vista Microsoft ActiveSync 4.5 for Windows XP Microsoft Windows Mobile Device Center 6.1 for Windows Vista | |
16 de maig del 2011
HTC HD2 (HTC HD2 T8585 - HTC Leo 100 - HTC Firestone)
Etiquetas de comentarios
CandyBar,
HTC,
Windows Mobile,
Windows Phone
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...






Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada