| Tech Specs BlackBerry Curve 8530 Aries (versión USA – CDMA) | |
| General and Software | |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | BlackBerry OS 5.0 |
| Physical Keyboard | QWERTY |
| Announced | 2009, November |
| Status Available | 2009, November |
| Additional Navigation Control | 35-key backlit QWERTY keyboard Optical trackpad located on the front face ESC key to the right of trackpad Menu key to the left of trackpad Dedicated keys: Send/Power, End, Mute, VAD (User customizable), Camera (User customizable), 2x volume/zoom Media keys: Forward, Back, Play |
| Browser & Internet | BlackBerry Browser, RSS |
| Java | No |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.46 inches |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Transmissive TFT LCD, 65M colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | CDMA Dual-band: 800/1900 MHz |
| WAN / Network 3G | CDMA Dual-mode: CDMA 2000 1X with EV-DO |
| Wireless LAN | 802.11 b/g RIM wireless modem Tethered modem capability WPA / WPA2 Personal and Enterprise Cisco CCX certified Wi-Fi® access to BlackBerry® Enterprise Server Wi-Fi access to BlackBerry® Internet Bundle Support for UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | Bluetooth v2.1 |
| Bluetooth Profiles | Headset profile (HSP) Handsfree profile (HFP) Address book integration using AT commands and using OBEX (Object Push) Phone book access profile (PBAP) Serial port profile (SPP) Secure simple pairing (SSP) Stereo audio (A2DP / AVRCP) Dial-up networking (DUN) |
| USB | Micro USB 2.0 |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm stereo headset jack |
| Location Based Services | A-GPS support, BlackBerry Maps |
| Camera | |
| Camera Resolution | 2.0 megapixels |
| Camera Focus | Fixed |
| Camera Zoom | 5X digital zoom |
| Geotagging | |
| Media | |
| Audio player | Formats: MP3, MIDI, AMR, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, WAV |
| Video player | Formats: MPEG4, H.263, H.264, WMV |
| Video Recording Resolution | QVGA |
| Loudspeaker | Built-in speakerphone |
| Radio FM | No |
| Processor and memory | |
| Processor Clock Speed | 528MHz |
| ROM | 256MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB |
| Sensors | |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibrate mode, LED indicator, MP3, Polyphonic/MIDI |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1150 mAh |
| Talk time | Up to 4.5 hours (approx) |
| Standard-by | Up to 10.5 days / 252 hours (approx) |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM (AIM, Yahoo!, Google Talk), Email (IMAP, POP3, SMTP, Microsoft Exchange, Lotus Domino, Blackberry Connect) |
| Games | yes, downloadable |
| Color | black, red/black, royal/purple, violet |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Weight | 105 grams (3.7 oz) |
| Dimensions | 109 x 60 x 13.9 mm (4.29 x 2.36 x 0.55 in) |
| M4, T4 rating for hearing aids (in cellular bands only) | |
| Security: Password protection and keyboard lock Sleep mode AES or Triple DES encryption with BlackBerry Enterprise Server Optional support for S/MIME FIPS validation | |
| Computer Synchronization | |
7 de maig del 2011
BlackBerry Curve 8530 Aries (versión USA – CDMA)
Etiquetas de comentarios
CandyBar,
OS BlackBerry,
RIM
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...


Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada