| Tech Specs HTC Touch Cruise | |
| General and Software | |
| Other names or variations | HTC Iolite, O2 XDA Guide Preliminary version in 2007 |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional Interfaz: HTC Touch 3D |
| Physical Keyboard | No |
| Announced | 2009, January |
| Available | 2009, February |
| Additional Navigation Control | 4-Way Navigation Wheel with Enter button HTC Footprints button |
| Browser & Internet | Internet Explorer Mobile |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.8 inches |
| Display Resolution | QVGA 320 x 240 pixels |
| TFT LCD touchscreen, resistive, 65K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 MHz |
| WAN / Network 3G | UMTS 900 / 2100 MHz (Europe / Asia) UMTS 850 / 1900 Mhz (USA) |
| WAN / Data | Up to 384 kbps up-link HSDPA 7.2 Mbps down-link speeds |
| Wireless LAN | Wi-Fi: IEEE 802.11 b/g |
| Bluetooth | Bluetooth® 2.0 with Enhanced Data Rate and A2DP for stereo wireless headsets |
| USB | HTC ExtUSB (11-pin mini-USB 2.0 and audio jack in one) |
| Audio jack 3,5 mm | No |
| Location Based Services | Internal GPS antenna A-GPS capable (service provided by Google) |
| Camera | |
| Camera Resolution | 3.2 megapixels (2048 x 1536 pixels) |
| Camera Focus | Fixed |
| Camera Zoom | digital |
| Geotagging | |
| Media | |
| Audio player | AAC, AAC+, eAAC+, AMR, AWB, QCP, MP3, WMA, WAV, MIDI |
| Video player | WMV, ASF, MP4, 3GP, 3G2, M4V, AVI |
| Video Recording Resolution | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | No |
| Processor and memory | |
| Processor | Chipset Qualcomm Snapdragon: MSM7225 CPU ARM11 528 MHz Single-core // GPU: Adreno 220) |
| Processor Clock Speed | 528 MHz |
| RAM | 256MB |
| ROM | 512MB |
| Memory Card Type | microSD memory card (SD 2.0 compatible) |
| Memory Card Size Supported | Up to 16GB |
| Sensors | |
| Notifications | Vibration, MP3, WAV, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1100 mAh |
| Talk time | Up to 375 minutes for WCDMA Up to 400 minutes for GSM |
| Standard-by | Up to 400 hours for WCDMA Up to 330 hours for GSM |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, (IMAP, POP3, SMTP) Microsoft Exchange |
| Games | Yes |
| Color | Black |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer) |
| Weight | 103 grams (3.63 oz) |
| Dimensions | 102 x 53.5 x 14.5 mm (4.02 x 2.11 x 0.57 in) |
| Computer Synchronization | |
| AC Adapter: Voltage range/frequency: 100 ~ 240V AC, 50/60 Hz DC output: 5V and 1A | |
21 de maig del 2011
HTC Touch Cruise
Etiquetas de comentarios
CandyBar,
HTC,
Windows Mobile
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...




Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada