| Tech Specs HTC HD mini | |
| General and Software | |
| Experience | Social Networking: Facebook© integration Sharing photos on Facebook© and Twitter™ Video sharing on YouTube™ HTC Peep for twittering |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Windows Mobile 6.5 Professional Interfaz HTC Sense |
| Physical Keyboard | No |
| Announced | 16 February 2010 |
| Status Available | 31 March 2010 |
| Browser & Internet | Opera Mobile |
| Java | Third party application |
| Display | |
| Size, diagonal | 3.2 inches |
| Display Size | 81,2 mm |
| Display Resolution | HVGA 320 x 480 |
| TFT, touchscreen, capacitive, 65K colors, Gorila Glass display | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 MHz (Europe, Asia Pacific) |
| WAN / Network 3G | HSPA/WCDMA: 900/2100 MHz (Europe, Asia Pacific) |
| WAN / Data | HSDPA: Up to 7.2 Mbps download speed HSUPA: Up to 2 Mbps upload speed GPRS: Up to 114 Kbps downloading EDGE: Up to 560 Kbps downloading |
| Wireless LAN | IEEE 802.11 b/g |
| Bluetooth | Bluetooth® 2.1 with Enhanced Data Rate |
| Bluetooth Profiles | A2DP, AVRCP, BIP, BPP, DUN, FTP, GAP, GOEP, HFP, HID, HSP, OPP, PAN, PBAP, SAP, SPP |
| USB | Standard micro-USB (5-pin micro-USB 2.0) |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm stereo audio jack |
| Location Based Services | Internal GPS antenna HTC Footprints |
| Camera | |
| Camera Resolution | 5 megapixel |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Auto |
| Videscreen photo capture | |
| Media | |
| Audio player | .aac, .amr, .m4a, .mid, .mp3, .mp4, .qcp, .wav, .wma |
| Video player | .wmv, .asf, .mp4, .3gp, .3g2, .m4v, .avi |
| Video Recording Resolution | VGA 640 x 480 pixel |
| Video Recording Frame Rate | 30 fps |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | Stereo with RDS |
| Processor and memory | |
| Processor | Chipset Qualcomm: MSM 7227 (CPU ARM11 600 MHz (max.800MHz) // GPU: Adreno 220) |
| Processor Clock Speed | 600 MHz |
| RAM | 512MB |
| ROM | 384MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | up to 32GB |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Additional features | G-Sensor |
| Notifications | vibration, MP3, WAV, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1200 mAh |
| Talk time | GSM up to 435 minutes /// WCDMA up to 400 minutes hours Video playback: Up to 8 hours // Audio playback: Up to 12 hours |
| Standard-by | GSM up to 340 hours /// WCDMA up to 500 hours |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, (IMAP, POP3, SMTP, M. Exchange) |
| Games | Yes |
| Color | Black |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Yes |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 110 grams (3.88 ounces) |
| Dimensions | 102.8 x 57.7 x 11.7 mm (4.09 x 2.27 x 0.46 in) |
| Tethering: Internet sharing through USB Wi-Fi Router | |
| Computer Synchronization, OTA Synchronization | |
2 de maig del 2011
HTC HD mini
Etiquetas de comentarios
CandyBar,
HTC,
Windows Mobile,
Windows Phone
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...





Muy buen telefono me gusta mucho aparte de uqe tienen muchos accesorios htc desire hd .
ResponEliminaSaludos