| Tech Specs HTC Arrive | |
| General and Software | |
| Other names or variations | HTC Ruby (for Sprint) American version of HTC 7 Pro |
| Form Factor | Side-Slider |
| Operating System (earliest) | Windows Phone OS 7 |
| Physical Keyboard | Yes, QWERTY |
| Announced | 24 February 2011 |
| Available | 21 March 2011 |
| Browser & Internet | Internet Explorer Supports: HTML, HTML5, XHTML |
| Java | MIDP 2.1 |
| Display | |
| Size, diagonal | 3.6 inches ( 91.4 mm) |
| Display Resolution | WVGA 480 x 800 pixels |
| TFT. Capacitive touchscreen, 16M colors Touch screen with pinch-to-zoom capability | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | CDMA: Dual-band 800/1900MHz |
| WAN / Data | CDMA2000 1xRTT/1xEVDO rev. A, and IS-95A/B voice or data, with up to 1.8 Mbps up-link and 3.1Mbps down-link speeds |
| Wireless LAN | IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1 with Enhanced Data Rate |
| Bluetooth Profiles | A2DP for wireless stereo headsets, AVRCP, HFP, HSP, PBAP |
| USB | Micro-USB (5-pin micro-USB 2.0) |
| Audio jack 3,5 mm | 3.5 mm stereo audio jack |
| Location Based Services | Internal GPS antenna Bing Maps |
| Camera | |
| Camera Resolution | 5 megapixels (2592 x 1944 pixels) |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Auto |
| Camera Flash | Yes |
| Geotagging | |
| See photos from your camera, Facebook and Windows Live accounts in the Pictures hub Built-in scenes include candlelight, landscape, and portrait match the environment of your subject | |
| Media | |
| Audio player | .M4A, .M4B, .MP3, .WMA9 |
| Video player | .3GP, .3G2, .MP4, .M4V, .MBR, .WMV9 and VC – 1) |
| Video Recording Resolution | 1280x720 (720p HD) // Recording: MPEG4 |
| Loudspeaker | Yes |
| Radio FM | No |
| Music and Videos Hub powered by Zune® lets you listen to radio, download music, and more SRS surround sound | |
| Processor and memory | |
| Processor | Chipset Qualcomm Snapdragon 65nm: QSD8650 (CPU Scorpion 1 GHz // GPU: Adreno 200) // Q4 2008 |
| Processor Clock Speed | 1 GHz |
| RAM | 512MB |
| ROM | 512MB |
| Internal memory | 16GB eMMC |
| Memory Card Size Supported | No expansion card slot |
| Sensors | |
| Accelerometer | G-Sensor |
| Compass – Magnetometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Notifications | Vibration, MP3, WAV, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1500 mAh |
| Talk time | Up to 6 hours |
| Standard-by | Up to 400 hours |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM (Google Talk), (IMAP, POP3, SMTP) Push Email, Microsoft Exchange |
| Games | Yes, downloadable |
| Color | Black |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer) |
| Flight mode | Yes |
| Weight | 184 grams (6.49 oz) |
| Dimensions | 118 x 59 x 15 mm (4.63 x 2.32 x 0.61 in) |
| Computer Synchronization, OTA Synchronization | |
| HTC Hub: Weather, Stocks, Converter, Photo Enhancer, Sound Enhancer, and more | |
| Customize your phone with live tiles which dynamically update all key information right on the Start screen Choose from thousands of video titles and music tracks via integrated Zune services Play console-quality video games with XBox LIVE integration | |
| Recommended Windows System Requirements: Windows 7, Windows Vista, or Windows XP Zune software | |
22 de maig del 2011
HTC Arrive (HTC Ruby)
Etiquetas de comentarios
HTC,
Sideslider,
Windows Phone
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...

Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada