| Tech Specs HTC Snap | |
| General and Software | |
| Other names or variations | HTC S522, HTC Snap S522, HTC Snap S510, HTC S511, HTC Willow, HTC Cedar, HTC Maple, HTC Dash G3, T-Mobile Dash G3. |
| Form Factor | Candybar |
| Operating System (earliest) | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| Physical Keyboard | 4-row full QWERTY keyboard Trackball with Center Select button |
| Announced | 2009, March |
| Browser & Internet | Internet Explorer Mobile |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display | |
| Size, diagonal | 2.4 inches |
| Display Resolution | QVGA 320 x 240 pixels |
| TFT LCD, 65K colors | |
| Connectivity | |
| WAN / Network 2G | GSM: 850/900/1800/1900 MHz CDMA: Dual-band 800/1900MHz |
| WAN / Network 3G | UMTS:900/ 2100 MHz |
| WAN / Data | HSDPA up to 7.2 Mbps download speed GPRS / EDGE CDMA2000 1X/EVDO Rev. A/1xRTT, IS-95A/B |
| Wireless LAN | Wi-Fi: IEEE 802.11 b/g |
| Bluetooth | Bluetooth 2.0 with Enhanced Data Rate and A2DP for stereo wireless headsets |
| USB | HTC ExtUSB (11-pin mini-USB 2.0 and audio jack in one) |
| Audio jack 3,5 mm | No |
| Location Based Services | Internal GPS antenna |
| Camera | |
| Camera Resolution | 2.0 megapixels (1600 x 1200 pixels) |
| Camera secundary | No |
| Camera Focus | Fixed |
| Media | |
| Audio player | AAC, AAC+, eAAC+, AMR, AWB, QCP, MP3, WMA, WAV, MIDI |
| Video player | WMV, ASF, MP4, 3GP, 3G2, M4V, AVI |
| Video Recording Resolution | Yes |
| Processor and memory | |
| Processor | Chipset Qualcomm Snapdragon: MSM7225, sigle core |
| Processor Clock Speed | 528 MHz |
| RAM | 192MB |
| ROM | 256MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Size Supported | Up to 32GB |
| Sensors | |
| Notifications | Vibration, MP3, WAV, Polyphonic |
| Power | |
| Battery Type | Standard Li-Ion 1500 mAh |
| Talk time | WCDMA: Up to 300 minutes GSM: Up to 510 minutes CDMA: Up to 4.60 hours |
| Standard-by | WCDMA: Up to 480 hours GSM: Up to 380 hours CDMA: Up to 320 hours |
| Divers | |
| Messaging | SMS, MMS, IM, (IMAP, POP3, SMTP) Push Email |
| Games | Yes |
| Color | Brown |
| Organizer | Yes |
| Agenda | Yes |
| Calendar | Yes |
| Task | Yes |
| Notes | Yes |
| Voice memo | Yes |
| Predictive text | Yes |
| Watch | Yes |
| Alarm | Yes |
| Diary | Yes |
| Calculator | Yes |
| Documend Viewer | Pocket Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, PDF viewer) |
| Weight | 120 grams (4.23 oz) |
| Dimensions | 117 x 61 x 12 mm (4,59 x 2.42 x 0.47 in) |
| AC Adapter: AC input: 100 ~ 240V AC, 50/60 Hz DC output: 5V and 1A | |
20 de maig del 2011
HTC Snap (S510 - S511 - S522 - Willow - Cedar - Maple)
Etiquetas de comentarios
CandyBar,
HTC,
Windows Mobile,
Windows Phone
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Entradas mas populares los últimos 7 dias
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Specs: Motorola RAZR D3 - XT919 - XT920 Gallery: Moto...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Nokia C5-00, un smartphone GSM cuatribanda (GPRS/EDGE) y también UMTS, equipado con Symbian S60 3ª edición con soporte para OVI Maps s...
-
Sony Ericsson C903, un móvil formato barra con teclado numérico deslizable. Pantalla interna de 2.4 pulgadas, 240 x 320 pixels, TFT, 262...
-
Introducción Black Sapphire Gold Platinum Silver Titan White Pearl Press Releases Key Visual LifeStyle Event LATA...
-
Sony Ericsson W595 fue el sucesor del Sony Ericsson W580, de la serie Walkman Phones, con pantalla de 2.2 pulgadas, cámara de 3.2 megap...
Entradas mas leídas los últimos 30 días
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation)...
-
Un smartphone sencillo, para los que lo quieren sin complicaciones y que este al día. Es GSM tribanda y 3G, con un procesador a 600 MH...
-
Publicaciones relacionadas Intro: Apple iPhone SE (2nd generation) 2020 – A2275 Specs: Apple iPhone SE (2nd generation) ...
-
phonedog: "Motorola Bravo Unboxing" Aqui nos hacen el unboxing y después la review phonedog: "Motorola Bravo...
-
Publicaciones relacionadas Introducción: Motorola Nexus 6 – Google Nexus 6 – XT1100 – XT1103 Specs: Motorola Nexus 6 – G...
-
Especificaciones GenoA (GT-C3510) Pantalla táctil Anunciado: diciembre 2009 Disponibilidad: enero 2010 Plataforma GSM...
-
Los de LG no se quedaron cortos con el espectáculo que presentaron, ya se hizo algo similar en el CES2011 Otro smartphon...
-
Motorola XT760 es para el mercado chino, con buenas prestaciones que lo sitúan cerca de la gama alta. Con plataforma Android 2.3.7 ...






Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada